01.08.2020 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak to vidí nový prezident FEFAC?

Valná hromada FEFAC (Evropská federace výrobců krmných směsí) zvolila na svém 65. zasedání nového prezidenta na funkční období 2020 až 2023. Stal se jím Asbjørn Børsting, který byl tak laskav a poskytl po svém zvolení rozhovor časopisu Krmivářství.

Prozraďte prosím něco o vaší dosavadní práci?

Po 40 let se angažuji v zemědělsko-potravinářském sektoru na mnoha úrovních čítajících komerční činnosti jako bývalý generální ředitel obilnářské a krmivářské společnosti DLG. Ale také práci s národními a zemědělskými politikami EU jako generální ředitel v Dánské zemědělské radě. Téměř šest let jsem pracoval jako generální sekretář Dánské obilnářské a krmivářské asociace DAKOFO.

Jak si myslíte, že FEFAC působí navenek, co se vám na organizaci líbí a co byste naopak vytkl?

Věřím, že FEFAC je silná organizace EU. Máme vysoce odborný sekretariát a dobrou spolupráci s mnohočetnými zainteresovanými stranami EU – v rozsahu od kontaktů v Komisi EU až po koaliční partnery řetězce potravin a krmiv. Se zvýšeným zaměřením společnosti na udržitelnost, zelenou dohodu EU a strategii z farmy na vidličku – věřím, že FEFAC bude hrát důležitou roli. Jen nedávno jsme schválili obrysy Charty udržitelnosti krmiv FEFAC 2030 – kterou, myslím, použijeme pro své směřování dále.

Organizace FEFAC je postavena na dlouhé tradici a spolupráci mezi národními krmivářskými asociacemi v rámci členství ve FEFAC. Navíc máme ve FEFAC silnou angažovanost oddaných odborníků z národních krmivářských asociací a krmivářských společností v našich výborech, pracovních skupinách atd. To poskytuje FEFAC solidní a masivní základnu k vypořádání se jak s velkými agendami jako je udržitelnost, konkurenceschopnost sektorů živočišné produkce a jinými velkými tématy – stejně tak jako k angažování se ve složitých a vysoce technických záležitostech například ve spojení s výživou zvířat, legislativou EU atd.

Nedávno jsme vytvořili novou řídící strukturu s představenstvem. Mám nyní privilegium tomuto představenstvu předsedat – a z mého pohledu vidím FEFAC v následujících letech jako důležitého hráče v mnoha důležitých agendách v EU. Těším se na řešení těchto agend se zapojením členů FEFAC, našich výborů a našeho nového představenstva.

Jakou první změnu byste chtěl udělat?

Jak jsem již zmínil, FEFAC je výborně fungující organizace. Společně s představenstvem a sekretariátem se zaměříme na dva hlavní pilíře 1: Konkurenceschopnost a udržitelnost 2: Bezpečnost krmiv a potravin, biologická bezpečnost a zdraví a pohoda zvířat.

V následujících letech bychom také měli dále pracovat na konstruktivním dialogu s našimi koaličními partnery potravinářského a krmivářského řetězce, abychom posílili svou pozici a vliv.

Josef Svoboda 

 

Kompletní článek najdete v časopise Krmivářství 4/2020.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down