28.05.2001 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak zdomácněl kůň

Domestikace koně poznamenala lidskou civilizaci zásadním způsobem. S koněm se dostal lidem do rukou významný dopravní prostředek a i války se dostaly využitím jízdy do zcela nových dimenzí. Není divu, že chceme poznat okolnosti, za jakých soužití člověka s koněm začalo.

Zuby koňských lebek nalezených na Ukrajině a v Kazachstánu nesou známky po obroušení udidlem a naznačují, že v těchto oblastech byl kůň chován už před 6000 roky. Přesto nám archeologické neposkytují o domestikaci koní dostatek informací. Není totiž vždycky jednoduché odlišit kosti zdomácnělých koní od kostí divokých koní, kteří se stali kořistí dávných lovců. Zvláště v počátcích domestikace se domácí koně od divokých svou tělesnou stavbou prakticky nelišili.
Tým amerických a švédských genetiků se pokusil nahlídnout do počátků domestikace koně pomocí analýz dědičné informace. Pro analýzy využili vědci deoxyribonukleovou kyselinu (DNA) izolovanou z kostí divokých pravěkých koní i koní řady současných plemen. V laboratořích se tak ocitla jedinečná kolekce vzorků koňské DNA. K nejstarším patřily vzorky z kostí staré 12 000 až 28 000 roků, jež se uchovaly ve věčně zmrzlé půdě Aljašky. Další vzorky DNA pravěkých koní pocházely z kostí objevených ve Švédsku a Estonsku. Jejich stáří bylo určeno na 8000 až 10 000 roků. Dědičnou infromaci současných koní reprezentovaly vzorky DNA koně Převalského a DNA arabského i anglického plnokrevníka, koní ardenských, fjordských, exmoorských a gotlandských a islandských i shetlandských poníků.
Výsledek analýz byl pro vědce bezesporu překvapivý. Nepotvrdila se představa, podle které byl kůň domestikován v několika mála centrech, odkud se šířil dál. Tento způsob domestikace byl již potvrzen u skotu, ovcí, koz i psů. Současní koně mají velice různorodou DNA, která jasně ukazuje, že koně byli domestikováni mnohokrát nezávisle na sobě a to v geograficky velice vzdálených místech. Vědci předpokládají, že k prvnímu zdomácnění koně mohlo dojít kdesi ve východoevropských stepích před 5 až 6 tisíci lety. Následně se ale z tohoto prvního centra domestikace nešířila zdomácnělá zvířata ale spíše dovednost dávných chovatelů koně ochočit a chovat.

Doc. Ing. Jaroslav Petr, DrSc.,
VÚŽV Praha -Uhříněves

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down