Puerperium je klíčové období reprodučního cyklu, při němž vrcholí a končí jeden reprodukční cyklus. Vytvářejí se předpoklady pro nástup do dalšího reprodukčního cyklu a je stimulován nástup laktace. Základní podmínkou je však rychlé fyziologické ukončení předchozího cyklu, které spočívá v involuci pohlavních orgánů, obnově a stabilizaci ovariálních funkcí a nástupu plnohodnotného říjového cyklu.
Pod názvem Jak docílit úspěšné reprodukce u dojeného skotu se koncem dubna uskutečnilo třetí pokračování letošního cyklu seminářů VÚVel Fest. V konferenčním sálu hotelu Fabrika v Humpolci se více než stovka zájemců dozvěděla praktické informace ohledně odpovídající péče o dojnice v tranzitním období. O obsahovou náplň semináře, který uspořádal Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v. v. i., Brno (VÚVeL), s finanční podporou společnosti Fremis, a. s., Čechtice a České technologické platformy pro zemědělství se postaral také doc. MVDr. Antonín Vinkler, CSc. Specialista na reprodukci skotu se ve své prezentaci zaměřil na příčiny poruch reprodukce.
„Špatně zvládnuté puerperium prodlužuje servis periodu, mezidobí, ale i léčbu zánětlivých změn. Výše uvedený způsob ošetření dělohy nepotřebuje žádnou aplikaci antibiotik s výjimkou zadrženého lůžka. V tomto případě je nutné udržet účinnou hladinu antibiotik alespoň po dobu sedmi dnů, jinými slovy to znamená, že nestačí jednorázová aplikace. Jinak hrozí, že si v chovu vypěstujete rezistentní kmeny patogenních bakterií, které jsou původcem zánětlivých stavů v děloze, ale zvýšeného výskytu mastitid a zánětlivých procesů na poraněných končetinách. Úspěšnou reprodukci má ze 60 až 70 % v rukou chovatel. Zvládnutí puerperia svědčí o jeho schopnostech a ochotě poskytnout zvířatům dostatečnou pozornost a odpovídající péči. Současně je také ukazatelem úrovně biologických služeb a jejich pracovníků, s nimiž chovatel v dané oblasti spolupracuje,“ konstatoval doc. MVDr. Antonín Vinkler.
Více se dočtete v časopisu Náš chov.*