Podle odborníka potravinářského marketingu musí drůbežářský průmysl udělat více pro to, aby vychválil zdravotní přínosy vajec, neboť spotřebitelé stále plně nechápou jejich nesčetné zdravotní přínosy. Musí se zdůraznit, že vejce jsou vynikající, podporují imunitní systém, jsou skvělými zdroji bílkovin a obsahují přidané karotenoidy.
Profesor David Hughes z Imperial College London ve svém projevu na webináři International Egg Commission’s business dodal, že odvětví by se mělo také zaměřit i na prodej vajec do krmiv pro domácí zvířata, v němž roste poptávka. Vloni na jaře společnost Nestle Purina, která prodává prémiová krmiva Lily's Kitchen, propagovala vejce jako vynikající zdroj bílkovin.
Otázky udržitelnosti
Otázky změny klimatu a udržitelnosti vůbec nezastavil ani covid-19. Naopak vzrostl počet ekologických aktivistů (20 %) a ekologicky ohleduplných lidí (39 %), kteří nyní převažují nad ekologickými odmítači (41 %). Globální korporace si tento trend uvědomují. Společnosti jako Nespresso se zavazují, že budou uhlíkově neutrální, nové podnosy firmy McDonalds jsou vyrobeny z potravinového odpadu a cukrovinky Nestle se stále více prodávají více v papírových obalech než plastových.
Spotřebitelé mohou významně přispět ke snížení emisí uhlíku prostřednictvím výběru potravin (30 % uhlíkové stopy domácnosti souvisí s potravinami).
Vejce, maso a uhlíková stopa
Vejce i drůbeží maso mají poměrně nízkou uhlíkovou stopu na 100 g bílkovin.
Vincent Guyonnet, výkonný ředitel FFI Consulting, hovořil o některých strategiích snižování emisí, které mají producenti vajec k dispozici. Uvedl, že 80 % celkových emisí vznikalo u nosnic, 17,5 % v období odchovu kuřic a jen 1,7 % souviselo přímo s chovateli. Je proto důležité zaměřit se na nosnice, podívat se na složení a původ krmiva, konverzi krmiva, management stáda, úmrtnost, čistění podestýlky nebo odkliz trusu a technologii ustájení.
Mluvil také o významu úmrtnosti kuřat a nosnic na uhlíkovou stopu vajec, přičemž citoval britskou studii z roku 2016, která ukázala, že hejna ve volném výběhu s úhynem 25 % měla CO2 ekvivalent téměř 4,5/kg vajec, zatímco hejna bez úhynů ho měla o 1/3 nižší.
Dopad systémů optimálně suchého (pokud jde o podestýlku) a horšího vlhkého chovu nosnic při produkci vajec ať už v klecích nebo voliérových systémech na CO2 ekvivalentu/kg vajec je jasný:
Klecový systém (suchý) – 1,66 CO2 ekvivalentu/kg vajec
Klecový systém (vlhký) – 3,35 CO2 ekvivalentu/kg vajec
Voliérový systém (suchý) – 1,7 CO2 ekvivalentu/kg vajec
Voliérový systém (mokrý) – 3,49 CO2 ekvivalentu/kg vajec
Jak to spočítat?
Snižování uhlíkové stopy v celém drůbežářském odvětví je stále důležitější a nyní jsou na trhu desítky různých kalkulátorů uhlíku. Producenti, kteří chtějí používat uhlíkové kalkulačky, musí mít po ruce množství dat, jako jsou celková spotřeba paliva a elektřiny, počet ptáků, jak se manipuluje s hnojem, jaký je odpad, stupeň úhynu, doba trvání snášky, podestýlka, využívání vody, složení krmiva a doprava z hospodářství do místa prodeje.*
Zdroj: Poultry World
Podrobněji v časopisu Náš chov 6/2021.