Jaká taktika může vyřešit problémy s nízkou porodní hmotností selat?

 Selata s nízkou porodní hmotností jsou důležitou příčinou ekonomických ztrát v důsledku zvýšené nemocnosti a úmrtnosti a snížené růstové výkonnosti, kvality masa a jatečně upravených těl. Proto jsou potřebné nutriční strategie u prasnic a selat, aby se zabránilo vzniku nízké porodní hmotnosti a aby se zvýšila schopnost přežití a rychlost růstu selat.

 

Genetická selekce pro zvýšenou plodnost zvýšila počet selat na vrh, variace porodní hmotnosti v rámci vrhů a procento selat s nízkou porodní hmotností. To také zvýšilo postnatální přežití v posledních desetiletích.

Selata s nízkou porodní hmotností

Novorozené selata s porodní hmotností nižší než střední porodní hmotnosti minus až dvojnásobek směrodatné odchylky jsou selata s nízkou porodní hmotností bez ohledu na gestační věk a dobu porodu. Intrauterinní omezení růstu převládá u vysoce plodných prasnic s vysokou mírou ovulace. Zabraňuje také tomu, aby některé plody splňovaly svou geneticky určenou potenciální velikost v důsledku přeplnění dělohy.

Řešení nízké porodní hmotnosti u prasnic

Překrmování hyperplodných prasnic během posledních týdnů březosti snižuje embryonální úhyn. Prasnice mobilizují živiny na podporu vývoje plodu; Nízká dodávka energie tedy nemá žádné nepříznivé účinky na porodní hmotnost selat.

Doplnění krmiv prasnic během pozdní březosti mastnými kyselinami se středním řetězcem zlepšuje přežití selat s nízkou porodní hmotností během postnatálního období zvýšením výtěžnosti a kvality mléka prasnic. Polynenasycené mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, jako je rybí tuk v dávce prasnic, jsou nezbytné pro vývoj mozku, snižují úmrtnost před odstavem, zvyšují postnatální růst selat a zlepšují chování při kojení.

Suplementace mononenasycených mastných kyselin během první poloviny březosti snižuje výskyt selata s nízkou porodní hmotností v důsledku zvýšeného růstu placenty. Dostupnost bílkovin a vyvážený aminokyselinový profil během březosti jsou nezbytné pro optimální přežití a růst potomků a uniformitu vrhu.

Suplementace L-karnitinu během celého období březosti vede k vyvážené hmotnosti vrhu.

Prasnice v rané gestaci vyžadují vysoké množství treoninu, zatímco prasnice v pozdní gestaci vyžadují vysoké množství argininu, glutaminu a leucinu pro růst plodu a mléčné žlázy. Suplementace argininu zvyšuje vaskularizaci placenty, počet živě narozených selat a celkovou hmotnost vrhu. Doplnění L-karnitinu během celého období březosti vede k vyvážené hmotnosti vrhu a zvýšené porodní hmotnosti v důsledku zlepšeného vývoje placenty a nitroděložní výživy plodu.

Řešení problému u selat

Kolostrum obsahuje živiny a imunoglobuliny poskytující potřebné prvky a energii pro metabolismus, produkci tepla a pasivní imunitu. Dostatečná spotřeba mleziva je tedy rozhodující pro přežití selat s nízkou porodní hmotností.

Tato selata jsou však méně schopná pohybovat se směrem k vemenu, soutěžit o mléko s těžšími sourozenci a přijímat dostatek mleziva a mléka. Krmení fermentovaných bramborových bílkovin a zbytků pektinu během posledního týdne březosti zvyšuje produkci mleziva. Mohou být použity komerční posilovací přípravky nebo náhražky mleziva pro novorozence, které obsahují doplňkovou energii, imunoglobuliny a růstové faktory.

Doplnění emulze triglyceridů se středním a dlouhým řetězcem snižuje riziko úmrtí. Doporučuje se snížit tepelné ztráty použitím elektrických tepelných lamp a podlahového tepla a zabránit rozdrcení selat prasnicí bezprostředně po porodu.

Pig Progress

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down