04.07.2016 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jako v sedmém nebi

Rčení Být v sedmém nebi je ustálené slovní spojení, které vyjadřuje stav nebo pocit velikého štěstí, blaženosti a vrcholu rozkoše. A pokud by někdo přemýšlel, proč zrovna označení „sedmé“, i na to existuje odpověď. Ve středověku symbolizovala sedmička úplnost a dokonalost, v obrazovém myšlení jen to nejlepší.

Za sedmé nebe lze bez uzardění označit aktivní ustájení koní, s nímž za českými chovateli přichází společnost Agrico Třeboň. Tento způsob chovu, který se blíží k životu divokých nebo zdivočelých koní ve volné přírodě, nachází stále větší uplatnění v celé západní Evropě. S dosud u nás běžnou praxí, kdy je kůň téměř po celý den zavřený v boxu nebo dokonce uvázaný, je kontrast obou technologií propastný.

Aktivní systém ustájení koní zohledňuje jejich veškeré fyziologické nároky, které odpradávna mají. A v čem spočívá? Koně označení snímatelnými čipy si v  menším či větším prostoru sami určují vlastní aktivitu. Na zdravém vzduchu jsou neustále v pohybu, vychutnávají si volnost a nenuceně obcházejí stanoviště. Ať už krmnou stanici s jadrným krmivem, krmné stanice s objemným krmivem, místo s napáječkami, zónu oddychu, výběh, nebo kaliště, popřípadě pastvinu, přitom každé teritorium může mít jiný povrch. Aktivní systém ustájení se stálým pohybem zlepšuje celkový zdravotní stav zvířat a přispívá k jejich dobré pracovní i sportovní kondici, pohodu nevyjímaje. Koním je dopřán trvale přirozený pohyb na čerstvém vzduchu, což výrazně snižuje riziko respiračních chorob. Přirozená poloha žlabu blízko podlahy vede k tomu, že koně přijímají krmivo se sklopenou hlavou, nehltají, což má vliv na bezproblémovou funkci trávicího traktu. Návrat k přirozenému způsobu žití koní přináší řadu výhod i ošetřovatelům. Jde především o vysokou úroveň zoohygieny ustájení, flexibilní pracovní čas, snížení potřeby namáhavé ruční práce a zvýšení produktivity.*

Více naleznete v Zemědělci č. 27.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down