V krásném prostředí hotelu Gold v městečku Chotoviny uspořádala společnost Zoetis ve spolupráci s partnery (Milcom, Ecolab a MHD Jih) 27. dubna seminář na stále aktuální téma zdraví vemene dojnic a produkce kvalitního mléka. Před plným sálem vystoupili přední odborníci na toto téma, jako je Ing. Růžena Seydlová, PhD., MVDr. Jiří Davídek, MVDr. Miroslav Věříš a další.
Na seminář přijelo na devadesát chovatelů a programem provázel MVDr. Libor Borkovec (Zoetis Česká republika, s. r. o.).
Úvodní přednášky se ujal Zdeněk Houška (Mlékařské a hospodářské družstvo Jih) a seznámil posluchače s aktuální problematikou v sektoru prvovýroby mléka.
MVDr. Libor Borkovec se ve své přednášce na téma vemeno – co mít na paměti, zaměřil na faktory, které mohou negativně ovlivnit zdravotní stav mléčné žlázy a léčení mastitid. Uvedl, že důležitější než počet somatických buněk v mléce, je jejich lineární skóre a potvrdil to na příkladech z farem. Nezbytné je rovněž věnovat maximální pozornost zaprahování krav. Mimo jiné řekl, že v mnoha chovech je přístup k péči o o vemeno velmi laxní. Personál dojírny v takových chovech není dostatečně proškolen v problematice interpretace NK-testů, nebývá sepsán přesný postup úkonů na dojírně stejně jako léčebný protokol.
Ing. Růžena Seydlová, PhD., ( Milcom a. s.) si připravila dvě přednášky. V první se věnovala problematice selektivního zaprahování dojnic. Vlastní proces zaprahování by měla mít na starosti vždy jedna zodpovědná osoba a měla by úzce spolupracovat s veterinárním lékařem. Způsob zaprahování by měl být individuální pro každou dojnici. Pokud v průběhu laktace nebyly zaznamenány žádné problémy se zdravotním stavem mléčné žlázy a PSB dosahovalo hodnot do 200 000 v mililitru mléka, může se zaprahovat bez použití antibiotik přípravkem Orbeseal, který zaslepí strukový kanálek a nepropustí do něj patogenní zárodky. V situaci, kdy dojnice měla v průběhu laktace a v době zaprahování PSB vyšší než 200 000, ale bez klinického nálezu mastitidy je vhodné aplikovat struků antibiotikum a doplnit jej opět strukovou zátkou Orbesealem.
V případě, že je v době zasušování zjištěna mastitida, se musí nejprve léčit antibiotiky a pak teprve dojnici zaprahnout. V nejhorším případě, kdy dojnice měla v průběhu laktace opakované problémy se zdravotním stavem mléčné žlázy, se jako úspěšné jeví tři intramamární aplikace antibiotika pro léčení v laktaci, dále jedna intramamární aplikace antibiotika v době zasušení a pak minimálně 2–3 intramuskulární aplikace antibiotika s prodlouženým účinkem. Důležité je aplikace antibiotik nebo Orbesealu provádět asepticky.
Ve druhé přednášce seznámila Ing. Seydlová posluchače s dlouhodobým vývojem zdravotního stavu mléčné žlázy v návaznosti na uplatňování selektivního systému zaprahování dojnic na ekologické farmě v letech 2006–2013.
MVDr. Miroslav Věříš, privátní veterinární lékař, vysvětlil a na příkladech popsal možnosti využití krátkodobé kultivace mléka na farmě skotu.
S přednáškou na téma Pro a proti zkrmování nativního mléka telatům pokračoval v programu semináře privátní veterinární lékař MVDr. Jiří Davídek. Telata při krmení nativním mlékem lépe rostou a mají menší zdravotní problémy než při zkrmování mléčných krmných náhražek. Rizika zkrmování mléka jsou ale v tom, že kolísá obsah jeho živin a dokonce riziko přenosu nákaz. Proto je nezbytné nativní mléka pasterizovat.
Ing. Milan Richter z firmy Ecolab Hygiene s. r. o. uzavřel program semináře přednáškou o hygienických prostředcích na bázi jódu a kyseliny mléčné pro ošetření mléčné žlázy a kyselých a alkalických preparátech pro hygienu dojicího zařízení.*
Podrobněji v týdeníku Zemědělec a časopisu Náš chov 5/2012.