Jaro na ovčí farmě

Jaro je na farmě obdobím intenzivní práce a příprav. S příchodem teplejšího počasí a prodlužujícími se dny se probouzí nejen příroda, ale také nastává čas porodů ovcí i koz. Tento čas je pro farmáře výzvou, ale zároveň obdobím naděje a očekávání nových přírůstků do stáda.

Správná péče o bahnice v období gravidity a po porodu má zásadní vliv na zdraví jehňat i matek. Bezpečné a komfortní prostředí, vyvážená krmná dávka a pozornost farmáře jsou klíčové faktory, které ovlivňují úspěšnost tohoto procesu.

 

Příprava na porod

Příprava na porod je velice důležitá, přesto na každé farmě trochu jiná. Zásadní rozdíl je v rámci typu ustájení, zda se jedná o intenzivní chov ve stájích či extenzivní na pastvině. Chovatel, který má svá zvířata přes zimu ustájena ve stájích, má o něco více lepší přehled a kontrolu nad samotným bahněním. V dnešní době je již mnoho farem vybaveno kamerovým systémem, což umožňuje sledovat porody online, bez rušení zvířat svou přítomností v době mimo krmení. Online sledování, které umožňuje častější kontrolu zvířat, je pro chovatele konformnější, protože do stáje (mimo pravidelnou dobu denní kontroly) jdou jen když se vyskytne nějaký problém.

Oddělení matky s novorozeným jehnětem na jeden až dva dny od stáda slouží k utužení mateřského pouta
Oddělení matky s novorozeným jehnětem na jeden až dva dny od stáda slouží k utužení mateřského pouta

Bahnění ve stáji mají chovatelé samozřejmě pod větší kontrolou, než pokud ovce rodí na pastvině, kde porody probíhají samostatněji a ovce se o sebe musí postarat sama. Navíc tu mohou být přítomni predátoři, ať už to jsou lišky či krkavci. Nejohroženější jsou čerstvě narozená jehňata, která můžete ochránit, když budete mít u stáda pasteveckého psa. Avšak i na pastvině musíte zvířata pravidelně kontrolovat a v případě potřeby pomoci s porodem a ošetřením novorozených jehňat.

Předtím, než se ovce začnou bahnit, je velice důležité mít nachystanou základní lékárničku. Ve výbavě by rozhodně neměly chybět jednorázové rukavice (klasické latexové, nebo i inseminační), porodní provázky na pomoc při porodu, lubrikant, dezinfekce (např. Betadine či ve spreji s obsahem antibiotik), ručníky, vatové tyčinky, mlezivová pasta (např. Roto coronu) pro případ, že matka nemá dostatek mleziva, a energetický nápoj pro bahnice na doplnění energie po komplikovanějším porodu. Důležitý jsou i pomůcky k evidenci porodu jako jsou notes či tablet. Dále se hodí značkovací spreje na zvířata, k označení čísla jehněte či matky. A samozřejmě mít připravenou teplou vodu a mýdlo na mytí rukou.

 

Porod a péče o matku a mládě

Začínající porod poznáme podle změněného chování matky. Ovce může být neklidná, stranit se ostatním zvířatům ve stádu, polehávat a hrabat. Také se ji zvětší vemínko a dále jí zčervená a zduří vulva. Při porodu, který v některých případech může trvat i několik hodin, ovce může ležet či stát. Pokud jsou jehňata v porodních cestách dobře umístěná, porod proběhne většinou hladce. Jestliže ale nemají přirozenou polohu nebo jsou vícerčata do sebe zamotaná, porod se komplikuje a ovce nezvládne porodit sama. Nezkušený chovatel by měl pokaždé volat veterinárního lékaře. Čím déle totiž komplikovaný porod trvá, tím více se ovce vysiluje, což s sebou nese zdravotní rizika jak pro ni samotnou, tak i její jehňata.

Po porodu je nutné zprůchodnit jehněti dýchací cesty, ošetřit mu pupeční pahýl a zajistit, aby se napilo mleziva. Pokud bahnění probíhá v zimě, osvědčuje se při nízkých teplotách pod nulou jehně osušit, například čistou slámou či ručníkem. U matky kontrolujeme, zda došlo k vypuzení placenty.

V období bahnění je důležité zvířata častěji kontrolovat
V období bahnění je důležité zvířata častěji kontrolovat

Následná péče spočívá v kontrole, zda jehně pravidelně pije a je vitální. Důležité je všechny potomky označit, aby nedošlo k jejich záměně. Někteří chovatelé využívají i porodní kotce, v nichž jsou matka s novorozeným jehnětem jeden až dva dny, což napomáhá k vytvoření žádoucího pouta mezi matkou a mládětem.

Dbáme na to, aby bahnice měly neustálý přístup k čisté vody, minerálnímu lizu a ke kvalitnímu krmivu. Pro jehňata je dobré vytvořit i tzv. školky, což je místo kam se nedostanou dospělá zvířata a jehňata mohou nerušeně odpočívat. Ve školkách lze jehňata přikrmovat speciálními směsmi a nejkvalitnějším lučním senem, mimo to mají samozřejmě k dispozici denně čerstvou vodu, a minerály. Takzvané školkování je i jednou z podmínek nového dotačního titulu 20.G. na zlepšení životních podmínek v chovu ovcí a koz, a je nezbytné uplatňovat ho alespoň po dobu jednoho měsíce po narození jehňat.

Více se dočtete v článku Ing. Dominika Sokolové (šlechtitelka Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s.) v březnovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down