30.06.2023 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jasanka ve formě

V jižních Čechách nedaleko Plané nad Lužnicí hospodaří v pěti katastrech společnost Jasanka. Na středisku v Krátošicích nedávno vyrostla krásná nová stáj, a také kruhová dojírna.  

 

Jasanka, s. r. o., je vlastně rodinný podnik, neboť většina patří rodině Pokorných. Hlavní zásluhu na prvotním úspěchu má zakladatel Jan Pokorný. Pomyslné žezlo po něm již převzal jeho syn Martin, který vlastní majoritní podíl ve společnosti, a vnučka Jana Pokorného Lucie pracuje jako zootechnička.

A právě Lucie Pokorná nás spolu s výživářkou Sofií Kmentovou z VVS Verměřovice přivítala ve středisku živočišné výroby v Krátošicích.  Přestože jsou obě mladá děvčata, tak dnes mají u českých strakatých dojnic nádoje necelých 30 litrů na dojený kus. Jan Pokorný má důvod k radosti…  Lucie dodává: „Děda je dodnes hýbatelem pokroku. Nikdy nechce zůstávat na jednom místě, stále se vzdělává, a dokonce pravidelně čte Náš chov. Jeho projekt byla i tato farma,“ představila zakladatele rodinného podnikání zootechnička Lucie Pokorná.

A Jan Pokorný právě dorazil a ihned se rozvyprávěl: „Podnikat v zemědělství jsme začali 1. ledna 1993, takže jsme nedávno oslavili 30 let. Nejdříve na jsme obhospodařovali 700 ha původního družstva Košice, pak jsme postupně privatizovali další okolní družstva, čímž jsme dosáhli konečné výměry 1870 ha, z toho je 420 ha luk. Aktuálně hospodaříme v katastrech Košice, Skopytce, Chabrovice, Dlouhá Lhota a Krátošice. Orná půda, která představuje asi 1600 ha, je využita k pěstování brambor, obilnin, olejnin a pícnin. Máme také bioplynovou stanici o výkonu 600 kW, která perfektně funguje s novým kravínem v Krátošicích. Denně se v ní zpracovává 30 m3 kejdy, zpět jde teplo a elektrická energie. Přebytek energie se prodává do sítě,“ charakterizuje fungování farmy v Krátošicích Jan Pokorný.

Celý článek najdete v Našem chovu 7/2023.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down