11.03.2022 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jde o kvalitní objemné krmivo

Cyklus seminářů Siláže 2022 se firmě VVS Verměřovice povedl načasovat tak, že šlo asi o první letošní společenskou akci pro zemědělce uskutečněnou naživo. Pozvání přijali hned dva zahraniční odborníci – z Irska dorazil Michael Davey, zástupce společnosti Lallemand, specialista na silážování travních porostů. Z Walesu přiletěl Huw McConnochie, reprezentant společnosti ZinPro, který rozebral, jak krávy pomocí výživy optimálně připravit na produkci mléka.

„Nejde o nic jiného než kvalitní objemné krmivo.“ To je ústřední věta, která zazněla v Táboře na jednom ze tří silážních seminářů společnosti VVS. Jak tedy dospět ke kýžené kvalitě objemů? Mnoho cenných rad se účastníci dozvěděli v následujících přednáškách:  

Jak silážováním vydělat

Po úvodní slově Ing. Jiřího Burdycha z pořádající firmy otevřel odborný cyklus přednášek Dr. Ing. Jiří Krátký, (VVS). „Optimální silážování je cesta, jak vydělat a přitom neutratit,“ prohlásil přednášející. „Plynulý pás zeleného krmení pro skot je minulostí. Konzervované objemné krmivo a jeho kvalita je tedy dnes klíčové. Velký potenciál je v optimální zralosti vojtěšek, jetelů a travních porostů. Jak víme obsah dusíkatých látek postupně klesá s růstem hmoty rostlin,“ vysvětlil Jiří Krátký podle kterého nebyl loňský rok pro pícniny k silážování zrovna vhodný, takže je nutné do krmné dávky chybějící dusíkaté látky dodávat, což znamená pro 300 krav na měsíc desetitisíce navíc. Kupříkladu protein zein, který se vyskytuje v kukuřici, brání trávení škrobu v bachoru, ve střevě už se dobře nestráví a odchází z těla ven. Kráva nedojí tolik, kolik by podle tabulek měla. Proto je při konzervaci kukuřice třeba klást důraz na ideální sušinu a dokonalé narušení zrna. Výška strniště při sklizni kukuřice by podle přednášejícího měla být minimálně 30 cm. Deštivé počasí způsobuje zablácený stonek ve spodní části a hlína působí jako pufr, tedy brání požadovanému rychlému poklesu pH. Taková siláž pak může obsahovat klostridie. Vhodné je po sklizni před zaoráním rozsekat kukuřičné strniště mulčovačem.

„Každá opožděná sklizeň vždy znamená ztrátu. Buď se spokojíme s tím, že krávy dojí méně, nebo musíme živiny dorovnávat. Konzervace je tedy pro zemědělský podnik stejně důležitá jako např. sklizeň obilí – krávy totiž produkují každý den,“ uzavřel přednášku Jiří Krátký.  

Inspirace z Irska

Michael Davey otevřel svůj příspěvek konstatováním, že v Irsku znají tři typy počasí: 1) prší, 2) je po dešti a 3) bude pršet… Proces optimálního silážování musí mít Irové v malíčku. Kukuřičná siláž se podaří jen jako bonus, krávy v Irsku tedy přijímají velké množství objemu z travních porostů. Konzervace trav je limitována obsahem sacharidů (škrobu), ale zkušenosti irských farmářů si lze vzít k srdci i v našich podmínkách.

Celý článek nejdete v Našem chovu 4/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down