16.12.2022 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jdou po nadějné cestě

Farma Günthera a Gertraudy Berghammerových nedaleko rakouského Lince využívá jak v odchovu selat, tak ve výkrmu prasat, technologie Schauer Natureline zaručující pohodu zvířat. V roce 2016 zahájili na farmě výstavbu nové stáje pro výkrm prasat s rozdělenými funkčními plochami, která splňuje základní principy welfare. Jde především o volné ustájení, dvojnásobnou ustájovací plochu na jedno zvíře oproti konvenčnímu chovu, pevnou stlanou podlahu s minimální plochou roštů a výběhy. V moderní stáji se využívá vícefázové suché krmení a přetlaková ventilace.

Farma Berghammerových hospodaří na 40 hektarech orné půdy, kterou doplňuje ještě 5 ha luk a 5 ha lesa. Veškerou produkci z orné půdy spotřebují v živočišné výrobě. Do nové výkrmny prasat naskladňují každých pět týdnů 120 selat o hmotnosti 7 kg, jeden turnus tvoří vždy prasata v šesti kotcích. Selata si odchovávají v původní budově vedle nové stáje, přitom další ještě dokupují. Dva lidi věnují oběma chovů zhruba 1,5 h denně.

V Rakousku jsou přibližně tři procenta chovů prasat v systému bio, i když na farmě Berghammerových nejde o tento způsob chovu, ale o režim s vyšším stupněm welfare. Společnou výhodou obou systémů oproti konvenčním chovům je cenová stabilita v průběhu celého roku. Prasata vykrmená na farmě se zpeněžují prostřednictvím sdružení, jehož součástí jsou chovatelé, speciální jatka Hütthaler nedaleko Lince a obchodní řetězec Hofer (Aldi). Podle uzavřené smlouvy má farma zafixované nákupní ceny vykrmených prasat až do roku 2030, a to na minimální úrovni 1,3 eura za kilogram v živém a k tomu příplatek 0,5 eura. V květnu se tato cena pohybovala na úrovni 1,8 eura plus příplatek 0,5 eura/kg živé hmotnosti. Mnoho rakouských chovatelů prasat by do tohoto systému rádo vstoupilo, ale s ohledem na kapacitu jatek a současný odbyt masa s příběhem šťastných zvířat musí zatím čekat.

V Rakousku a v Německu se podíl těchto stájí zvyšuje a v blízké budoucnosti budou uvedené principy u výstavby nových stájí podmínkou. Jen pro zajímavost, už 80 % projektů nových stájí v Rakousku a v Německu je v režimu zvýšené pohody zvířat. Lze předpokládat, že časem přijde tento požadavek i do České republiky.

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 51.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down