22.05.2001 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Je libo se podrbat, aneb prostředek pro zvýšení pohody krav

Pokud se navštíví stáje s moderním řešením ustájení, určitě si každý všimne drbadel. Ano, prvků ustájení, které prokazatelně zvyšují komfort ustájení, pohodu krav, ale také snižují nebezpečí poškození branek, zábran, napajedel atd. Intenzivní zájem zvířat o tato drbadla je prokazatelný a má své opodstatnění mj. i pro zdraví a čistotu kůže. Umožní zvířatům zbavit se parazitů, roztočů, vší, ale i různých typů neinfekčních ekzémů. Pravidlem by mělo být jejich časté čištění a desinfekce. Různé typy drbadel mají své přednosti a nedostatky, které mohou ovlivnit jejich návštěvnost, ale naopak možnost poranění kůže apod. Mnohdy jsou inzerovány pod názvem čističe dobytka.

Nejjednodušším drbadlem, které se používalo v našich volných stájích již před 30 lety, bylo vyrobeno z kulatiny (12 až 15 cm), které bylo pokryto sítí z řetězů s oky o průměru 3 až 5 cm. Příčné i podélné pokrytí kulatiny poměrně dokonale umožňovalo pročištění i promasírování kožního pokryvu. Ideální situování těchto drbadel bylo na stájových komunikacích vzdálených od krmného žlabu a napajedel a to v úhlu 45°. Tím se umožnilo „drbání“ hřbetních, ale i břišních partií. Pořizovací náklady byly a jsou relativně nízké.

Druhým oblíbeným typem drbadel jsou kartáčová drbadla s horizontálním mnohdy i flexibilním uložením. Délka kartáčového vlákna (silon, Piasava) činí cca 10 cm. Bohužel toto řešení umožňuje pouze čištění hřbetních partií. Uložení vlastního kartáčového tělesa je vertikálně volné s možným výkyvem ± 6 cm, což umožňuje snadný přístup různě vysokým zvířatům.

Třetím typem je drbadlo sestavené ze dvou kartáčů, situovaných horizontálně i vertikálně, které umožňuje přístup jak ke hřbetním, tak i břišním (nikoliv spodním) partiím. Horizontální kartáč je většinou fixován na silné pružině, která umožňuje určitou flexibilnost pro různou výšku zvířat.

Čtvrtý typ je rotační kartáč s mechanickým pohonem. Většinou vychází z typu předchozího, tj. řešení do tvaru. Délka kartáčového vlákna je 12 až 20 cm a kartáč se otáčí 50 až 60krát za minutu. Otáčení je buď nepřetržité, nebo se spouští pohybovým čidlem. Je to velice preferované drbadlo a má své značné přednosti, i když je cena poněkud vyšší.
Posledním hitem v tomto oboru je drbadlo "Hyppy Cow". Je to zařízení rotační, uložené v úhlu 45°, spouštěné dotykovým čidlem. Při sledování kontaktu zvířete s tímto tvarovaným rotačním válcem pozorovatel zjistí, že název drbadla odpovídá výrazu krávy. To, že kráva může zvolit jakoukoliv tělesnou partii, od hlavy přes hřbet, ocasní i břišní partie, svědčí o universálnosti tohoto typu. Je to pohled, který vzbuzuje úsměv chovatele nad „štěstím“ zvířete. Bohužel jeho úsměv většinou poněkud zmrzne při vyslovení ceny, která se podle různých výrobců liší od 30 až do 60 tisíc Kč za jeden kus.

V našich stájích se v posledních letech objevily i drbadla typu „škrábadel“. Byly to desky situované na stěny stájí, které byly pokryty různě tvarovými ocelovými profily. Bylo to zařízení jednoduché, relativně drahé, vzhledem k tomu, že bylo zvířaty málo vyhledávané. Naštěstí se tato „drbadla“ dostala do útlumu zájmu chovatelů i projektantů. Při preferenční testaci tohoto typu drbadel (škrábadel) s obyčejným kartáčovým drbadlem typu, byla zaznamenána návštěvnost zvířat v poměru 88:12 ve prospěch kartáčového drbadla.
Pro zvýšení úrovně ustajovacího komfortu jsou drbadla respektive čističe dobytka nepostradatelným prvkem stáje. Výběr typu spočívá pouze v investičních možnostech chovatele. Pro optimální situování drbadel ve stájovém prostoru platí výše uvedené zásady, vycházející z oddělení od krmiva a napájecí vody.
Doc. Ing. Oldřich Doležal, DrSc.
VÚŽV Praha - Uhříněves
Text a foto autor

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down