Čínský veterinární výzkumný ústav Harbin uvedl, že vyvinul vakcínu proti africkému moru prasat, která je podle laboratorních testů bezpečná a účinná. Aby toho dosáhli, odstranili vědci z viru sedm genových segmentů. Objev byl zveřejněn ve vědeckém článku publikovaném v Science China Life Sciences a také o tom informovala tisková agentura Bloomberg.
Harbinský institut – pod dohledem Čínské akademie zemědělských věd (CAAS) – uvedl, že odstraněním řady genů z viru se vytvoří živá vakcína se sníženou virulencí. Na svém webu Harbin Veterinary Research Institute řekl, že vakcína je v současné době nejslibnější vakcínou pro aplikaci v chovech prasat a poskytne důležité technické prostředky pro účinnou prevenci a kontrolu afrického moru prasat v Číně a okolních zemích. Doposud se v institutu nezmínil o tom, kdy by mohla být dostupná komerční vakcína.
První ASF virus izolován
Vědci použili první čínský izolát viru ASF nazývaný HLJ/18 jako základ a pomocí homologní rekombinace vytvořili řadu rekombinantních virů s různými genovými delecemi. Celkem bylo vyrobeno a podrobeno testu šest rekombinantních virů. Prostřednictvím systematické patogenity, imunogenicity a imunoprotektivních testů u prasat byl vybrán virus se sedmi delecemi genu (HLJ/-18-7GD), protože splňoval bezpečnostní standardy pro živé atenuované vakcíny, které lze použít u prasat.
Virus ASF se nemohl replikovat
V článku na webu Harbin Institute je uvedeno, že i poté, co byla nově vyvinutá vakcína naočkována prasatům s nejvyšší dávkou, se vakcinační virus nemohl replikovat v parenchymálních orgánech, nevytvořil virémii a v některých lymfatických uzlinách se replikoval pouze omezeně. Tělo bylo zcela očištěno přibližně za dva týdny. V článku se dále uvádí: „Kromě toho má vakcína také dobrou bezpečnost pro březí prasnice. Očkování v časném, středním a pozdním stadiu březosti nemůže způsobit potrat. Počet selat narozených po imunizaci se neliší od počtu neimunizované kontrolní skupiny. Ve svém článku o výzkumu vědci na závěr říkají: „Naše studie ukazuje, že HLJ/-18-7GD je bezpečná a účinná vakcína proti ASFv, a proto se očekává, že bude hrát důležitou roli při kontrole šíření ASFv.“ Výzkumný článek byl vytvořen vědci Harbin Veterinary Research Institute a National High Containment Laboratory pro kontrolu a prevenci chorob zvířat v čínském Harbinu.*
Zdroj: Vincent ter Beek, www.pigprogress.net, 2. března 2020