05.04.2024 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Je třeba celoroční monitoring včelstev přímo u chovatelů včel

„Apelujeme na chovatele, aby sledovali zdravotní stav včelstev v průběhu celého roku a nespoléhali jen na výsledek povinného vyšetření po zimě,“ uvedl k výsledkům vyšetření zimní měli ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Z letošních výsledků pravidelného monitoringu varroázy vyplývá mírné snížení spadů samiček roztoče Varroa destructor v zimní měli.  

Další závěry výsledků: Podíl stanovišť zcela bez přítomnosti roztočů mírně vzrostl. Procento stanovišť s průměrným počtem roztočů nad tři se naopak lehce snížilo. Státní veterinární správa (SVS) v této souvislosti upozorňuje včelaře, že na stanovištích s nálezem vyšším než tři roztoči v průměru na jedno včelstvo, je třeba v souladu s platnou Metodikou kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace na rok 2024 ošetřit všechna včelstva na daném stanovišti.

Pro plošné sledování výskytu varroázy je každoročně vyšetřena tzv. zimní měl (spad na dně úlu) z každého stanoviště včel v ČR. Vzorky zimní měli je chovatel povinen odevzdat k vyšetření do 15.  února daného roku. Na základě výsledků vyšetření vzorků je stanoveno předjarní léčebné ošetření včelstev. Zatímco loni bylo zcela bez roztoče zhruba 17 procent stanovišť, letos je to jedna pětina. Podíl stanovišť s 0 až 3 roztoči oproti loňsku vzrostl o půl procentního bodu z 57,4 na 57,9 procenta. Naopak podíl stanovišť s více než 3 roztoči klesl z cca 26 na 22 procent. Pro následné období je chovateli stanovena povinnost sledování nákazy a ošetření všech zamořených včelstev registrovanými veterinárními léčivými přípravky v souladu s příbalovou informací za účelem ochrany dlouhověké generace včel před poškozením.

Ošetření včelstev proti varroáze je prováděno podle pravidel stanovených v Metodickém pokynu SVS pro chovatele včel k prevenci a tlumení varroázy. 

Podrobné informace k problematice varroázy a výsledkům jejího monitoringu v posledních letech jsou k dispozici na webu SVS.*  

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down