29.05.2018 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jubilejní výstava Opařany 2018

Na předvadišti v Řepči se konal již XX. ročník tradiční výstavy plemenného skotu Opařany 2018, během níž bylo předvedeno téměř šest desítek plemenic holštýnského a českého strakatého skotu. Celkem na dvaceti výstavách předvedlo 85 vystavovatelů 697 krav českého strakatého plemene a 505 krav holštýnského skotu. Šestkrát se v Řepči konala i Národní výstava českého strakatého skotu. Právě plemenice tohoto plemene soutěží v rámci Memoriálu Františka Švadleny, bývalého předsedy ZD Opařany a velkého propagátora této akce, o putovní pohár.

S ohledem na jubilejní ročník obdržela téměř dvacítka zemědělských podniků předvádějící skot pamětní knihu o předešlých výstavách a další ceny. Oceněny bylo i pět chovatelů, kteří se zúčastnily všech dvaceti ročníků. Zároveň s chovatelskou výstavou probíhal již jedenáctý Den techniky. V rámci širokého doprovodného programu mohli návštěvníci také ochutnat a zakoupit kvalitní české potraviny.

Holštýnské krávy posuzoval Luboš Vogeltanz, zootechnik Meclovské zemědělské, a. s, člen VV Svazu chovatelů holštýnského skotu ČR, z. s. Šampiónkou výstavy mezi černostrakatými plemenicemi se stala nejlepší starší kráva CZ 394 531 921 Kra-Ho Zora ze ZD Krásná Hora nad Vltavou, u níž bonitér nenašel žádnou chybu. Na maximální první laktaci nadojila 10 480 kg mléka s tučností 3,87 % (406 kg tuku) a obsahem bílkovin 3,51 % (368 kg). Mezi dojnicemi českého strakatého plemene, které hodnotil šlechtitel Svazu chovatelů českého strakatého skotu Ing. Jiří Andrýsek, dominovala mladá kráva CZ 628 080 961 Atchafalaya z VOD Kamen. Toto velice harmonické zvíře je typickým představitelem kombinovaného plemene s nadprůměrnou hloubkou těla, výrazným závěsným vazem, předním upnutím vemene a dobře postavenými struky. Atchafalaya byla vyhodnocena nejen  jako nejlepší mladá kráva, ale i jako plemenice s nejlepším vemenem. V přímém souboji o putovní pohár Františka Švadleny porazila nejlepší starší krávu z AGRA Březnice.*

Celou reportáž z výstavy plemenného skotu Opařany 2018 naleznete v Zemědělci č. 24.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down