04.04.2016 | 05:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Juraschaf se aklimatizovala na Trutnovsku

S chovem jurských ovcí u nás začal Milan Krupička z Mladých Buků, který toto švýcarské bezrohé plemeno s barevnou vlnou dovezl v roce 2003. Ani po třinácti letech se však jurské ovce v našich chovech nerozšířily a jejich populace zapojená do kontroly užitkovosti je rozdělena pouze mezi dva chovatele.

 

Jedním z nich je Jan Moravec ze Starého Rokytníku na Trutnovsku, který se chovem  jurských ovcí zabývá již devátým rokem.

„Od chovatele Milana Krupičky jsem pořídil základní stádo bahnic a převzal dvě linie beranů – Juru a Janka, které držím dodnes. Před třemi roky jsem dovezl z Rakouska dvě jehnice a berana, který u nás dostal jméno Joska. Vzhledem na naše poměry k nadstandardním podmínkám, které rakouský chovatel Görhard Strasser ve svém chovu uplatňoval, aklimatizace dovezených ovcí nebyla snadná. Nešlo ani tak o zajištění komfortu ustájení, který Rakušan ovcím v salaši, jež na první pohled připomínala spíše rodinný domek, dopřával. Problémem bylo krmení, které má postavené na adlibitním množství sena a senáže s doplňkem kvalitní granulované krmné směsi, kterou mají ve školkách k dispozici i jehňata pod matkami. V extenzivním systému chovu a nižší úživnosti pastvin nemohu konkurovat  výsledkům chovatele Strassera, který dosahuje v kontrole užitkovosti 0,48 kg průměrného přírůstku a hmotnosti vrhu čtyřčat odpovídající i 197 kg v 90 dnech věku,“ uvedl Jan Moravec.

Stádo jurských ovcí ve Starém Rokytníku momentálně čítá 14 bahnic, dále 4 jehnice, 2 plemenné berany a 3 aukční beránky.

„Jurská ovce je v naší zemi poměrně málo známým plemenem. Chová se v barvě hnědé - od světlých až po hodně tmavé odstíny. Jedná se o typické kombinované plemeno, které svůj užitek pro chovatele spravedlivě dělí mezi počet narozených jehňat (1–3) a jejich přírůstky. Při zmínce o tomto plemeni nelze nevzpomenout dnes již zemřelého chovatele Milana Krupičku, který se zasloužil o dovoz jurských ovcí do České republiky.  Jeho nevelké stádo sice naštěstí nezaniklo, ale rozdrobilo se a jeho následovníkům samozřejmě začalo liniové trápení. Jedním z nich je i Jan Moravec z Trutnovska, který se rozhodl pro dovoz nové krve,“ doplnil šlechtitel SCHOK pro Východočeský kraj Jan Kováč.*

Více se dočtete v červnovém číslu časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down