06.01.2020 | 05:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

K africkému moru prasat v Evropě

Pouze jeden evropský stát za loňský poslední prosincový týden oficiálně ohlásil nové případy afrického moru prasat. Během prázdnin došlo k poklesu počtu nových ohnisek afrického moru prasat (ASF), které byly oficiálně nahlášeny v Evropě a jinde.

 

Rumunsko je jedinou evropskou zemí, která oznámila nová ohniska u domácích prasat Světové organizaci pro zdraví zvířat (OIE). Na jihu země byla zasažena dvě malá stáda – jedna v každé z hrabství Buzau a Dambovita. Nemoc se týkala celkem 25 prasat, z nichž dvě uhynula. Nový výzkum ukazuje, že kmen viru ASF cirkulující v Rumunsku v letech 2018 a 2019 patří do genotypu II. Podle výzkumu je v nejužší příbuznosti s viry cirkulujícími v Belgii, Rusku a Číně. Ve svém příspěvku zveřejněném na BioRxiv vědci uvádějí, že Rumunsko je jednou ze zemí v Evropě, které ASF nejvíce zasáhla od své první detekce v roce 2017. V letech 2018–1919 byl vinou této nemoci ztracen přibližně milion prasat.

 Nová ohniska ASF byla hlášena u divočáka

Za poslední dva prosincové týdny šest evropských států oznámilo OIE nová ohniska ASF mezi populacemi divokých prasat. Polsko zaznamenalo nejvyšší ztráty – 103 zvířat – v období od 5. do 27. listopadu 2019. Všechny tyto případy byly ve východních provinciích Warmia-Masuria, Mazovio, Podlaskie, Lublin a Podkarpackie. Dalšími zeměmi potvrzujícími případy OIE byly Maďarsko (84 divočáků), Lotyšsko (11), Moldavsko (7), Rumunsko (6) a Rusko (3). Slovenské ministerstvo zemědělství oznámilo OIE nedávné rozhodnutí Evropské komise, že ASF je přítomno v zemi pouze mezi divočáky. ASF u domácích prasat je „ukončený“. Jeho poslední případ byl zjištěn u jednoho divočáka koncem října 2019.

 Situace ASF v jiných regionech

O vzniku ohnisek ASF v Africe nebyly do konce roku 2019 hlášeny žádné nové zprávy. Další případy byly hlášeny OIE v Číně a na Dálném východě Ruska a také mezi divočáky v Jižní Koreji. Na kontrolním stanovišti v oblasti Luzhou v čínské provincie S'-čchuan bylo zjištěno, že skupina 435 prasat byla infikována africkým morem prasat (ASF). Podle poslední zprávy ministerstva zemědělství Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) zemřelo patnáct zvířat a zbytek byl utracen. Nejnovější případy ASF hlášené v provincii byly v červenci 2019 na farmě s asi 100 prasaty.

Čínští chovatelé kuřat nyní pociťují tlak, protože nepřímé účinky ASF začínají ovlivňovat celé odvětví produkce živočišných bílkovin. Mnoho chovatelů prasat, jejichž stáda byla utracena pro ASF, přešlo na chov kuřat. Zatímco maloobchodní ceny v posledních několika měsících vzrostly až o 24 %, zemědělci dostávají za svá kuřat méně kvůli nadměrné nabídce na trhu, uvádí South China Morning Post. Nejeden bývalý chovatel prasat vložil do kuřat své životní úspory.  Uvádí se, že několik velkých čínských společností investuje do chovu prasat v menším měřítku. S finanční podporou vlády se již 15 společností zavázalo k investicím, jejichž výsledkem bude každoročně 22 milionů prasat, a tak přispějí ke zmírnění chudoby na venkově.

Celosvětově byla vyšetřování podezřelých případů ASF a oficiální hlášení všech nových případů během vánočního období zpožděno.

Podle zprávy agentury Yonhap za poslední dva týdny v prosinci 2019 počet divočáků infikovaných ASF v Jižní Koreji vzrostl na 53. To je nárůst o sedm zvířat za čtrnáct dní. Posledním případem bylo uhynulé zvíře nalezené v centrálním pohraničním okrese Cheorwan v provincii Gangwon, asi 90 kilometrů severně od hlavního města Soulu. Nejnovější ohnisko ASF u domácích prasat v Jižní Koreji bylo na farmě v oblasti Paju v provincii Gyeonggi začátkem října. Yonhap uvádí, že od prvního vypuknutí ASF v polovině září bylo utraceno více než 153 000 prasat. Ministerstvo zemědělství Jižní Koreje oznámilo OIE během posledních dvou prosincových týdnů 2019 dalších pět případů ASF u divočáků. Všichni byli nalezeni 16.–25. prosince v Gyeonggi, provincii, která hraničí se Severní Koreou. Tři zvířata byla nalezena v kraji Yeoncheon a další v oblasti města Paju.

Další případy ASF na ruském Dálném východě

Z pěti nejnovějších ohnisek ASF potvrzených v ruské federaci na Dálném východě byli čtyři divočáci a postihlo to deset zvířat. Dva byli nalezeni v Jevreyskaja (židovská autonomní oblast) a další v Primorském kraji. ASF zasáhla malý chov sedmi domácích prasat v oblasti Primorsky kraj v Khorolském.

Obavy z ASF rostou v Indonésii

Úřady na Bali popřely, že ASF vstoupil na ostrov. Podle News of Australia však byly zpřísněny postupy, aby se zabránilo šíření nemoci z jiných částí Indonésie. Mezi tato opatření patří zákaz krmení všech zbytků potravin domácím prasatům, což byla na Bali běžná praxe. Bali je populární prázdninová destinace pro turisty, zejména pro Australany. Australské úřady zvýšily detekční kontrolu všech cestujících, kteří přijíždějí z Indonésie. Teprve nedávno byl ASF v Indonésii oficiálně potvrzen. V té době bylo hlášeno od prvních případů v září 2019 ASF u více než 28 000 prasat v oblasti Severní Sumatry. Podle časopisu Jakarta Post vzrostl třetí týden loňského prosince počet obětí ASF v Severní Sumatře na 29 200 prasat. Vláda poskytuje finanční pomoc na bezpečnou likvidaci všech těchto zvířat. Rovněž opravila dřívější zprávy, které identifikovaly příčinu úhynu jako klasický mor prasat, a oficiálně potvrdila přítomnost ASF v regionu. Indonésie je 12. zemí v Asii (včetně ruské oblasti Dálného východu), která během roku 2019 potvrdila vznik ohnisek této choroby.*

Zdroj: www.feedstrategy.com, leden 2020

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down