Farmy pro chov drůbeže se obvykle vyznačují velkou kapacitou a zvířata bývají chována ve vysokých koncentracích, s čímž souvisí zvýšený infekční tlak, nižší úroveň welfare, riziko vysokých ztrát a mikrobiální kontaminace produktů. Medikované krmné směsi dokázaly chránit zvířata před infekcemi a chovatele před ztrátou v důsledku zhoršené užitkovosti a úhynů.
Chovatelé brojlerových kuřat na celém světě se musí ve svých chovech rychle a efektivně vypořádat s celou řadou onemocnění. Jedním z nich je kokcidióza, která se rozvíjí v trávicím traktu kuřat, a její původce se umí velmi rychle šířit prostřednictvím infikovaných výkalů nebo tkání. Tento střevní parazit způsobuje u drůbeže nejenom pokles přírůstků, ale mnohdy i ztráty na životech.
Když kuře pozře jednoho ze sedmi druhů rodu Eimeria, které u nich způsobují onemocnění, tak se spustí imunitní odezva. Dojde k uvolnění zánětlivých proteinů – cytokinů, kuře přestane přijímat potravu a více odpočívá, aby imunitní systém mohl efektivněji pracovat. Při obvyklém průběhu nemoci vznikne na závěr protizánětlivý mediátor interleukin-10 (IL-10), jehož úkolem je udržet zánět pod kontrolou, aby nedošlo k narušení tkání oxidativním stresem.
Náhrady antibiotik, a to včetně hostitelských defenzinů, jakými je například NK-lysin, se stávají důležitými krmnými doplňky v různých oblastech živočišné produkce v tzv. post-antibiotické době. Jednou z možností jsou antimikrobiální peptidy (AMP), které vyvolávají první linii obrany proti patogenům a jsou považovány za slibnou alternativu k použití antibiotik v chovech. U cNK-lysinu (chicken NK-lysin, kuřecí NK-lysin) byla zjištěna antibakteriální aktivita v důsledku poškozování buněčných stěn bakterií. Avšak informace o efektivitě transportních systémů, které doručují tyto AMP do střev, jsou zatím u drůbeže a dalších hospodářských zvířat jen málo zdokumentovány.
S využitím zahraničních materiálů zpracovala Ing. Anna Marcinková
Podrobnější informace v časopisu Náš chov 10/2021.