Katarální horečka ovcí potvrzena také u skotu

V uplynulých dnech byla katarální horečka postupně potvrzena v dalších deseti chovech. Šest z nových ohnisek se nachází na území Ústeckého kraje, tři v Libereckém kraji a jedno v kraji Karlovarském. V České republice je tak aktuálně 25 ohnisek katarální horečky ovcí.

 

Katarální horečka byla potvrzena v chovu s asi padesáti kusy skotu v Hoře Svaté Kateřiny na Mostecku, dále ve dvou spolu propojených hospodářstvích s celkovým počtem třiceti krav v Dolních Habarticích na Děčínsku.  Ve stejném okrese, respektive v Srbské Kamenici bylo v chovu devíti ovcí potvrzeno čtvrté z nových ohnisek. Zatím poslední dvě ohniska v Ústeckém kraji jsou hlášena z Meziříčí na Chomutovsku, a to v chovu se 60 kusy skotu, a dále v obci Krásný Dvoreček (součást obce Rokle) na Chomutovsku, kdy to bylo v chovu padesáti krav.

Tři ohniska katarální horečky ovcí potvrdilo vyšetření také v chovu skotu, ovcí a koz (o celkovém počtu 50 zvířat) ve Frýdlantu v Libereckém kraji, dále v Lučanech nad Nisou v Libereckém kraji, kde to bylo v chovu více než tří desítek ovcí a krav a konečně u chovatele z Oldřichova v Hájích na Liberecku, který choval deset ovcí a tři kozy.

Poslední ohnisko se nachází v chovu s více než šesti desítkami ovcí v obci Velký Luh na Chebsku v Karlovarském kraji. Na všech hospodářstvích byla přijata opatření s cílem zabránit šíření nákazy. Zároveň zůstávají v platnosti aktualizovaná celostátní opatření, která spočívají zejména ve výrazném zpřísnění pravidel pro přemísťování zvířat mimo pásmo.

 

Katarální horečka ovcí se do tuzemských chovů vrátila po patnácti letechech
Katarální horečka ovcí se do tuzemských chovů vrátila po patnácti letech

Přijatá opatření

Chovatelé, kteří budou chtít přemísťovat zvířata z jednoho hospodářství na jiné v rámci pásma, budou moci zvířata přemísťovat jako dosud. Podmínkou je, aby na jejich hospodářství nebylo vysloveno podezření na katarální horečku ovcí a aby chovaná zvířata nevykazovala klinické příznaky nákazy. Nadále budou moci převážet zvířata i na jatky, které se nacházejí mimo pásmo. Musí však jít pouze o zvířata klinicky vyšetřená soukromým veterinárním lékařem, která nevykazují klinické příznaky katarální horečky a pocházejí z hospodářství, kde alespoň 30 dní před datem přemístění nebyl žádný případ katarální horečky ovcí. Zvířata budou muset být na jatka přepravena přímo a poražena nejpozději do 24 hodin od převzetí.

Přemístění zvířat do chovu mimo pásmo bude umožněno jen na základě výjimky definovanou v legislativě Evropské unie. Zásadní je negativní výsledek testu PCR přemísťovaného zvířete na virus katarální horečky ovcí. Alespoň dva týdny před odebráním vzorku soukromým veterinárním lékařem schváleným pro tuto činnost budou muset být zvířata ošetřována insekticidy a repelenty proti tiplíkům. Přemísťovaná zvířata budou muset mít také veterinární osvědčení vystavené příslušnou krajskou veterinární správou. Všechna vozidla, v nichž se zvířata budou z pásma přepravovat, budou muset po vykládce projít desinsekcí vnitřních prostor.

Přemísťovat zvířata z vymezeného pásma do jiných členských států (s výjimkou přesunů přímo na jatka v jiné členské zemi) lze pouze v případech, že se jedná o členský stát uplatňující výjimku definovanou v legislativě Evropské unie, kterou nahlásí Evropské komisi.

Pokud jde o přesun zvířat na jatky do jiných členských zemí, je třeba respektovat podmínky dané příslušnou evropskou legislativou. Mimo jiné je zásadní, aby minimálně 48 hodin předem jatky obdržely informaci o chystané zásilce.*

Podobně jako u ovcí jsou také u koz zjistitelné klinické příznaky onemocnění
Podobně jako u ovcí jsou také u koz zjistitelné klinické příznaky onemocnění

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down