02.10.2024 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kazaši na výstavě Sommet de l'élevage

Veletr Sommet de l'élevage se pyšní velice hojnou mezinárodní účastí. Podle slov francouzských chovatelů se jejich sektor potýká s určitou recesí, o plemenná zvířata není takový zájem jako dříve. Proto se politická reprezentace a management výstavy Sommet de l'élevage rozhodly oslovit nové trhy na východě. Ne náhodou tedy letos zvolili jako partnerskou zemi neboli čestného hosta veletrhu Kazachstán. Na výstavě byl přítomen i ministr zemědělství této rozlehlé země mezi Ruskem a Čínou.

Velvyslankyně Kazachstánu ve Francii Gulsara Arystankulová specifikovala představu budoucí spolupráce těmito slovy: „Zemědělský sektor Kazachstánu čelí několika překážkám, mezi které patří nedostatek zdrojů plemenných zvířat a také neexistenci moderních chovů prasat nebo drůbeže. To omezuje kvalitu a produktivitu. Potřebujeme podporu pro zřízení bioplynových stanic ke zpracování rostlinných a živočišných odpadů, čímž se zároveň zlepší výroba energie i životní prostředí. Je zásadní, že musíme plně optimalizovat náš exportní potenciál, doufáme, že pronikneme na nové trhy.

Zemědělský sektor Kazachstánu je silně závislý na dovozu zemědělské techniky a strojů, což jej činí zranitelným vůči vnějším ekonomickým krizím. A konečně, se změnou klimatu ohrožují naše zemědělství extrémní povětrnostní podmínky. Potřebujeme inovativní technologie a postupy přizpůsobené měnícímu se klimatu. Upřímně doufáme, že nás Francie podpoří, zejména v transferu technologií a know-how a také podpoří propagaci našich farmářských produktů na mezinárodních trzích.“

Kazachstán je průmyslově-zemědělskou zemí s obrovskými zdroji černého uhlí, železných a chromových rud, ropy a dalších nerostných surovin. Kazachstán disponuje zhruba 21 % světových zásob uranu. Možná i to je důvodem, proč Francie navazuje diplomatické styky. 

Kazašský stánek v Clermont Ferrand

V poměrně velkolepé expozici nabízejí krásné kazašské ženy např. med z Altaje, ochutnávky uzenářských výrobků nebo brynzy.

Prezentuje se zde také asijské plemeno kalmyk, které se považuje za jedno z nejstarších plemen vůbec a snad vzniklo i přirozeným výběrem v nehostinné kazašské krajině. Plemeno se vyznačuje typickým utvářením rohů do tvaru půlměsíce. Hlavní důvody, proč si chovatelé ve střední Asii oblíbili tento skot, je jeho všestranná odolnost, snadné porody, péče o potomstvo a dlouhověkost. Krávy jsou schopné rodit telata i v deseti nebo patnácti letech.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down