Odstav selat bez antibiotik je v současné době největší výzvou při produkci zdravých a výkonných prasat. Hlavní výzvou je začít příliš pozdě a zaměřit se pouze na péči o odstavené sele, k úspěchu je zapotřebí vyvážený přístup počínaje pozdní březí prasnicí. U selat je třeba vzít v úvahu mnoho faktorů tak, aby se použilo co nejmenší množství antimikrobiálních látek při efektivním trávení, vhodném imunitním stavu a řízení mikrobiomu.
Pouze zdravá prasnice může vyprodukovat velký vrh s rovnoměrnou hmotností a dobrým zdravím. Pak jim musí poskytnout dostatek mléka, aby rostly a rozvíjely životně důležité systémy, jako je zralý imunitní systém. Dostatek mléka je pro prasnici fyziologickou výzvou, protože její mléko má přibližně dvojnásobnou energii (5,3 MJ/kg) a tuk než kravské mléko (2,7 MJ/kg). Proto bez zdravé prasnice nemohou být zdravá selata. Také neschopnost selat dosáhnout adekvátního příjmu mleziva je základní příčinou většiny úmrtí selat v prvních dnech postnatálního života. Pro dosažení dobrého zdraví a růstu před odstavem a po odstavu lze selatům doporučit konzumaci 250 g mléka denně.
Mlezivo a jeho příjem
Kolostrum je má vysoké koncentrace imunoglobulinů a nižší koncentrace laktózy a lipidů než mléko. U prasnice začíná laktogeneze asi v 90. dni březosti. Příjem kolostra jednotlivými selaty závisí na jejich schopnosti dosáhnout na struky a sát. Vitalita při narození je prvním faktorem ovlivňujícím příjem kolostra. V důsledku toho se množství požitého mleziva zvyšuje s živou hmotností při narození. Zvýšení tohoto příjmu je také důležité pro zlepšení imunitní ochrany selat, což je zvláště důležité v současném kontextu snižování používání antibiotik v chovu prasat.
Před odstavem
Přínos prasnice ke zdraví selat jde v období před odstavem ještě dále. Gastrointestinální trakt selat si teprve po narození začíná vytvářet vlastní mikrobiom. Prasnice k tomu přispívá dvěma způsoby. Mléko prasnic obsahuje prebiotické cukry, které podporují rychlé osídlení bakteriemi Lactobacillus a Bifidobacterium. Jak se vyvíjí sele a jeho imunitní systém, mikrobiom se diverzifikuje. Primární kolonizace mikrobiomu pochází ze sekretů prasnice, výkalů a prostředí. Prasnice nemá žádný vliv na to, kterou část své mikrobioty předá seleti. Zdravá prasnice s vyváženým mikrobiomem může svému vrhu dodat velké množství pozitivní mikrobioty. Prasnice má vyvinutý imunitní systém, takže i když se může zdát zdravá, stále může svým selatům přenášet škodlivé bakterie, jako je agresivní E. coli. Vzhledem k nezralému imunitnímu systému selat se u nich může projevit nemoc, která byla přenášena matkou.
Odstavení selat
Selata jsou odstavena v nefyziologicky raném věku. Nejvíce jsou postiženy dva systémy, gastrointestinální trakt a imunitní systém. Gastrointestinální trakt je ovlivněn změnou mikrobiomu, mechanickým poškozením a zánětem jako reakcí na stres (sociální, nutriční, manipulační) při odstavu. Účinky jsou zhoršovány nezralým imunitním systémem, který si nevyvinul plnou adaptivní imunitní odpověď, a proto se více spoléhá na vrozenou imunitní odpověď. Selata jsou při odstavu vystavena značnému riziku onemocnění a translokace patogenů ze střevního traktu. I proto mnoho společností doporučuje své výrobky pro odstav zdravých selat s co nejmenším stresem.*