18.05.2015 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kdo bude pokračovatelem Libora Čunáta?

Výhody inseminace, zejména při větší koncentraci ovcí, jsou všeobecně známy. Ve vyspělých chovatelských zemích je problematika reprodukce se zaměřením na šlechtění ovcí intenzivně řešena ruku v ruce s inseminací, a to jak čerstvým, tak i mraženým spermatem beranů. Jedná se o nejprogresivnější metodu plemenitby, která umožňuje maximálně využít nejlepších beranů v reprodukci. Při přirozené plemenitbě může vynikající beran krýt 50–80 bahnic ročně a při inseminaci, zejména mraženým spermatem, můžeme od jednoho berana získat až 25 000 inseminačních dávek.

Je známo, že mražené sperma beranů má sníženou schopnost procházet děložním krčkem a tím má výrazně sníženou oplozovací schopnost. Laparoskopickou inseminací jak čerstvým, tak i zmrazeným spermatem lze u ovcí dosáhnout shodných výsledků v zabřezávání. Z odborné literatury vyplývá, že při laparoskopické inseminaci se do každého děložního rohu zavede dávka 0,03–0,04cm³ mraženého spermatu s 50 miliony aktivních spermií po rozmražení. Kvalita rozmrazených inseminačních dávek musí být na dobré úrovni. Progresivní motilita spermií by měla dosahovat 30–50 %. Inseminace se provádí v rozpětí 55–60 hodin po hormonálním ošetření.

Inseminace na farmě

Pro inseminaci ovcí pomocí laparoskopické metody se rozhodli na farmě v Hrusicích, kde chovají zhruba 1000 matek ovcí plemene texel francouzského typu. MVDr. Lenka Vávrová absolvovala úspěšně inseminační kurz ve Francii, kam pravidelně jezdí na nákupní trhy plemenných beranů pro svůj chov. Je nutné zdůraznit, že manželé Vávrovi jsou zapálenými chovateli a propagátory ovcí plemene texel. Do České republiky již dovezli asi 20 linií beranů koupených na aukcích ve Francii a vyprodukovali přes 400 plemenných beranů texel, kteří byli prodaní nejen v ČR, ale také na Slovensko, do Polska a Ruska – Voroněžské oblasti a o plemenná zvířata je stále velký zájem.

Z inseminačního  katalogu francouzského klubu ovcí texel vybrali od čtyř beranů různých linií mražené inseminační dávky. U beranů v katalogu jsou známy výsledky potomků, mléčnost dcer, přírůstky živé hmotnosti a hlavně je znmo, jak zvířata vypadají v dospělosti, což je ohromná výhoda oproti nákupu plemenných beránků, kdy nikdo nemůže zaručit, co z jehněte vlastně vyroste.

Ze stáda bylo vybráno 80 matek různého stáří a v dobré chovné kondici. Byla u nich provedena synchronizace říje pomocí progesteronových vaginálních tampónů.

Vlastní inseminace byla provedena pomocí francouzské mikrochirurgické techniky a české optiky. Ovce byly fixovány na lehátku, které bylo pro tento systém inseminace speciálně vyrobeno. Byl proveden vpich v břišní krajině, následně pomocí speciálního kompresoru mírně zvětšena břišní dutina pro lepší orientaci optické sondy a zavedena inseminační dávka.

Po inseminaci bylo ovcím ještě aplikovano širokospektrální antibiotikum a následně byly přesunuty do ohrady, aby byla umožněna jejich kontrola a byl eliminován stres.  Výsledky této první samostatné inseminace na farmě byly relativně dobré. Nepodařilo se všechny ovce synchronizovat, ale u většiny ovcí ovulace proběhla. Narodilo se 41 jehňat, převážně beránků, což znamená 36% úspěšnost.

Po dalších inseminacích, kdy se vyřeší detailně jednotlivé kroky, vznikne jasný postup laparoskopické metody inseminace s dobrým procentem zabřezávání. Pak může být tato metoda inseminace realizována vyškoleným týmem v čele s MVDr. Vávrovou a zajišťovat tak servis chovatelům ovcí.

Doc. Ing. Milena Fantová, CSc., Ing. Lenka Nohejlová,

katedra speciální zootechniky FAPPZ , ČZU v Praze

 

Podrobnější informace v časopisu Náš chov 6/2015.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down