13.09.2023 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kdo může překonat favorita?

V kategorii HOLŠTÝN byla farmou roku 2023 stáj v Bohdalově akciové společnosti Bohdalov.  Tato farma pravidelně obsazuje přední příčky při soutěžích v exteriéru, důkazem je například národní vítězka roku 2022 AGRAS Jalapeňo 762894-961. 

Je to pro nás velké překvapení, je to taková komplexní soutěž a neočekávali jsme, že bychom mohli vystoupit na první stupínek. Žádná soutěž, ať je to MFR nebo vyhodnocení krav na výstavách, pro nás ale není cílem. Pro nás je to výsledek práce a porovnání s jinými farmami je pouze vyjádření každodenní práce. Výsledky se dostavily díky poctivosti, přístupu všech lidí na farmě, díky skvělém managementu zootechniků a vůbec celkovému přístupu k chovu krav.  

Na co se má soustředit začínající soutěžící?  Nedá se říci, že by to měl být jeden ukazatel, soustředit se musí na chov krav jako takový. Musí prostě sladit všechny detaily, které k dobrému výsledku spějí,“ okomentoval po vyhlášení letošních výsledků vedoucí živočišné výroby Ing. Vladimír Musil.

Peněžitou výhru podnik využil jako odměnu pro zaměstnance, kteří se na tom skvělém výsledku podíleli.

AGRAS Bohdalov a. s. hospodaří v nadmořské výšce 560 až 700 m na rozhraní okresů Žďár nad Sázavou a Jihlava. Rozloha zemědělské půdy činí 1300 ha. Specializací podniku je produkce tržního mléka, které tvoří hlavní zdroj příjmů. Plodiny se pěstují převážně pro zajištění krmiva pro potřeby chovu dojnic – asi 400 ha obilovin, 250 ha silážních kukuřic a 240 ha jetelotrav. Na mléčné farmě v Bohdalově chovají 880 dojnic, jejich průměrná užitkovost dosahuje téměř 13 tisíc kg mléka.

Podnik dosáhl v hodnocení soutěže 103 bodů, s mezidobím 393 dní, průměrný počet somatických buněk (PSB) měl 161 tisíc, lineární skóre somatických buněk do 4 činilo 90, součet produkce tuku a bílkovin za rok byl 3,17, průměrný laktační den ve stádě 160, 95, a dosáhl nádoje na dojenou krávu 44,87 litrů.

Kdo jej v roce 2024 může překonat?

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down