13.09.2010 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kdo z chovatelů zaspí, ten skončí

Chovatelé nosnic musejí do konce roku 2011, pokud budou chtít zachovat kontinuitu produkce, upravit výrobu na takzvané welfarové chovy s využitím obohacených klecí, nebo voliér, případně systémů volného ustájení nosnic na hluboké podestýlce. Podle odhadů splňuje přísná kritéria evropských norem zatím jen čtvrtina chovů v České republice. Výjimky se s největší pravděpodobností udělovat nebudou, takže kdo z chovatelů zaspí, ten skončí. A následně klesne i produkce vajec.

Na výstavě Země živitelka u vstupu do pavilónu Z si mohli návštěvníci prohlédnout modul obohacených klecí z produkce třeboňské firmy Agrico. V mysli českých zemědělců je tato firma spojena především s technologiemi pro chovem prasat, počínaje stájovými prvky, přes různé krmné a ventilační systémy doplněné o řídicí programy až po archivací dat. Téměř dvacetileté zkušenosti nyní využívá i v technologiích pro chovu drůbeže.

K vysoké kvalitě i něco navíc
„Pro chovatele nosnic máme připravené potřebné technologie, velmi zajímavé stájové prvky můžeme nabídnou i producentům brojlerů,“ řekl týdeníku Zemědělec MVDr. Ing. Petr Vaněk ze společnosti Agrico. „Dodáváme komplexní technologické celky nebo jejich části pro chov nosnic v obohacených klecích, voliérách či s volným pohybem na podestýlce, v návaznosti i odpovídající technologie pro odchov kuřic a kompletní vybavení pro chov a výkrm brojlerů. Na českém trhu jsme zavedenou firmou a chovatelé drůbeže nemusejí mít obavy, že bychom je nechali na holičkách, bez zázemí a servisu.“
Uspět na českém trhu v této oblasti je podle Petra Vaňka velice složité, kromě domácích firem, které jsou zde etablované již řadu let, pronikají na český trhu i firmy z Nizozemska. Tam je už většina technologii pro chov drůbeže předělaná, a tak tamní dodavatelé nabízejí nezbytné technologie po celé Evropě včetně České republiky.
„Abychom uspěly v současné konkurenci, museli jsme chovatelům nabídnou stejnou nebo vyšší kvalitu stájových technologií za přijatelnou cenu,“ pokračuje MVDr. Ing. Petr Vaněk. „Část technologií nakupujeme a část si vyrábíme sami, vždyť v řadě výrobních programů máme velké zkušenosti. Pro nabídky z Třeboně „hovoří“ navíc špičkové ventilační a řídicí systémy, tradiční rychlá a bezproblémová montáž a stoprocentní servis. Nejsme typem firmy, která dodá a namontuje technologii a zmizí. Agrico je česká, na domácím trhu zaběhlá společnost s vysokým kreditem. Chovatelům drůbeže, stejně jako prasat či skotu, nabízíme kompletní rekonstrukce na klíč, kdy připravíme projekt, pomůžeme se zajištěním financování, uskutečníme úpravy a zabezpečíme trvalý servis.“

Moderní technologie
Zájem o technologie ze společnosti Agrico byl na výstavě Země živitelka veliký, postupně sílí i v zemědělské praxi, kde se již realizují některé projekty. Prvním rekonstruovaným chovem obohacenými klecemi třeboňskou společností se nachází v Dyníně na Českobudějovicku, kde montáž čtyřetážové technologie pro 24 tisíc nosnic trvala necelý měsíc.
Konstrukce a jednotlivé sekce obohacených klecí ze společnosti Agrico Třeboň jsou vyrobeny z pozinkovaného plechů a pozinkovaných drátů podle normy kvality ISO 9001 a dosahují vysokých standardů. Klecový systém je navržen tak, aby odolával agresivnímu prostředí. Hlavní konstrukce klecového systému se skládá z výškově stavitelných podpěr, které jsou rozmístěny podélně po každých 60, 5 cm. Boční stěny jednotlivých sekcí vyrobené z pozinkovaného plechu slouží jako prevence proti ozobávání, nosnice jsou klidnější a mohou udržovat vizuální kontakt s ostatními sekcemi. Na jednu nosnici připadá minimální hrubá plocha 750 cm2, což představuje 600 cm2 čistého prostoru. Po nakloněném drátěném roštu se vejce snadněji dostávají na sběrný pás, čímž je dosaženo minimálního znečištění a poškození vajec. Automatická linka sběru vajec je vyrobena z pozinkovaného plechu a skládá se z řetězu a tyček, které jsou natřeny elektrostatickým nátěrem proti usazování prachu. Sběrný pás i drátěné držáky jsou konstruovány s ohledem na maximální prevenci proti rozbití a znečištění vajec. Dopravník, sběrný pás a výtahové zařízení je poháněno jednotkou o výkonu 0,75 k.
Plně automatický krmicí systém vyrobený z pozinkovaného plechu tvoří dopravníky, krmící automat a velkoobjemové zásobníky. Napájecí systém se skládá z PVC potrubí, nerezových kapátkových napáječek a z odkapávacího žlábku ve tvaru V. V každé klecové sekci je na PVC potrubí umístěno šest kapátkových napáječek. Odkliz výkalů je zajišťován pomocí polypropylenového hnojného pásu o tloušťce 1 mm. Pro bezchybný odkliz je pás umístěn pod každou řadou a ve všech patrech klecového systému.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down