07.07.2016 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Když nechybí víra, vize a odvaha

Rozhodnout se koncem roku 2015, kdy chov prasat byl vyloženě ztrátovým odvětvím, pro výstavbu nové stáje s celkovou kapacitou 555 prasnic za několik desítek milionů korun, to už vyžadovalo nejen jasnou vizi, ale především velkou odvahu. Ani jedno nechybělo vedení společnosti AGRO družstvo vlastníků Puklice, které poslední červnový den představilo veřejnosti novou porodnu a stáje pro jalové a březí prasnice na farmě Střížov. Den nové technologie uspořádal společně s družstvem a dvěma dalšími firmami generální dodavatel Agrico Třeboň.

„Ruku na srdce, kolik takových staveb v roce 2016 v České republice vyroste? Moc jich asi nebude, jestli vůbec nějaká,“ zeptal se téměř 200 návštěvníků Ing. Michal Karmazín z třeboňské společnosti a hned si  také sám odpověděl. „O to více je třeba ocenit víru, srdnatost a houževnatost, s nimiž vedení družstva k tomuto finančně náročném projektu přistupovalo.“

Zodpovědnost vzal na sebe především Ing. Karel Vašourek, předseda představenstva AGRO družstvo vlastníků Puklice, jenž byl na konci května ve svých 68 letech opět zvolen 95 % hlasy do čela podniku. Čeká ho už třetí pětileté období plné převratných a dodejme že i úspěšných změn. „Když jsem na přelomu roku 2005/2006 do družstva přišel, vykazovalo ztrátu čtyři miliony korun a roční odpisy se pohybovaly na úrovni dva miliony korun,“ vzpomíná předseda. „Hlavními problémy byla nízká úroveň technického i technologického vybavení, vysoká odepsanost základních prostředků a zastaralé provozy, jejichž životnost už byla dávno za stanovenou mezí. Což mělo v živočišné výrobě vliv na nízkou užitkovost, vysoké náklady a tím i nízkou rentabilitu produkce.“

„Proto jsem vypracoval novou podnikatelskou a marketingovou strategii družstva, která by zajistila podstatný nárůst tržeb, vysokou produktivitu práce, celkově vyšší efektivnost výroby a dlouhodobou konkurenceschopnost jednotlivých provozů,“ pokračuje Karel Vašourek. „Za rozhodující jsem považoval investice do moderní techniky a technologií, a to jak v rostlinné, tak v živočišné výrobě. Věděl jsem, že uvedené záměry budou náročné na vlastní i cizí zdroje financování. Že dojde k výraznému zadlužení družstva a že se můžeme dostat až na samou hranici podnikatelského rizika. Podnikovou strategii jsme rozdělili do několika etap a dnes můžeme říci, že se nám podařilo veškeré kroky uvedené strategie, která nás vyšla za posledních deset let na 350 milionů korun, zvládnout. Nová porodna prasnic je téměř posledním splněným cílem uvedené strategie. Co je podstatné, investice přinášejí požadovaný efekt a cizí zdroje financování se nám daří splácet.“*

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 29.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down