02.09.2018 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Když se dojnice odvážou…

AGROSPOL Výprachtice s. r. o., zemědělský podnik hospodařící v Pardubickém kraji, chová aktuálně 313 českých strakatých krav. Nedávno byly tyto dojnice převedeny z vazného ustájení do nového „welfarového paláce“ – stáje, která může být vzorem pro další. Přesto se převod neobešel bez snížení užitkovosti a problémů s končetinami. Ale to už je dnes minulostí.

Výprachtice se nacházejí na jihu od Orlických Hor nedaleko Jablonného nad Orlicí. Společnost s ručením omezeným AGROSPOL Výprachtice s. r. o. vznikla v lednu 1999 transformací ZD Výprachtice. V současnosti zaměstnává asi 35 lidí, obhospodařuje asi 950 ha z toho na 600 ha orné půdy. Rostlinná výroba se specializuje především na obilí, trávy na semeno a řepku. Prioritou výroby jsou však objemná krmiva pro výživu skotu, neboť vedení před časem dalo jasně zelenou produkci mléka. Pěstuje se především kukuřice, jetel, hrách do směsky a nedílnou součástí pozemků jsou trvalé travní porosty.

V současnosti podnik eviduje 313 strakatých dojnic a 60 krav plemen charolais a limousin.

„Chov dojnic v našem podniku již dlouho nevyhovoval aktuálním standardům na pohodu zvířat. Na začátku roku 2014 jsme stáli před rozhodnutím, zda se pustit do výstavby nové stáje a dojírny nebo produkci mléka ukončit a věnovat se pouze chovu masného skotu. Vyhrála první varianta a nelitujeme,“ ozřejmil tehdejší situaci jeden z jednatelů Josef Chládek. Dodal, že dojený skot podle něho do místních podmínek patří. „Je zde kamenitá půda a významná produkce hnoje samozřejmě vylepšuje její kvalitu.“ Více v Našem chovu 8/2018

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down