05.08.2019 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Když střecha funguje

Je opravdu lakovaný nebo aluzinkový plech dobrým řešením pro zemědělské objekty? Z pohledu ceny určitě ano. Pokud neřešíme životnost a záruky, které dodavatelé a výrobci poskytují, a jediným kritériem je pořizovací cena, pak je to správná volba. Pokud však chceme zastřešit objekt, který je v rámci užívání a provozu vystaven vnějšímu nebo vnitřnímu agresivnímu prostředí, pak zde nastává problém s celkovou životností krytiny a poskytnutím záruky na danou stavbu. Praxe je taková, že pokud investor vznese požadavek na poskytnutí záruky na přesně specifikovanou stavbu, nastává problém. Pozitiva tedy spatřujeme v ceně, rychlosti montáže a nízké hmotnosti krytiny. Negativa jsou záruka, životnost a koroze.

Zajímavou alternativou k lakovaným nebo aluzinkovým krytinám (dále zjednodušeně Fe krytiny) je přírodní nebo lakovaný hliníkový plech. Zde určitě nalezneme výrazně větší potenciál z pohledu záruky  a životnosti. Určitým limitem však je nižší statická únosnost v porovnání s Fe krytinami a vyšší pořizovací cena. V neposlední řadě je dražší i způsob kotvení krytiny.  Výrobci vždy předpisují tzv. vrchní kotvení přes kalotu. Spodní kotvení do vody není povoleno.  Je to dáno výrazně vyšší dilatací  v porovnání s Fe krytinami.

Samostatnou kapitolou je elektrochemická koroze. Zde doporučuji vždy konzultovat účel použití s dodavatelem nebo raději výrobcem nabízeného produktu. Pozitivum u Al krytin spatřuji v záruce, životnosti a korozivní odolnosti. Negativa jsou v ceně, statické únosnosti, dilataci a  elektrochemické korozi.

 

Další možností jsou cementovláknité krytiny. V minulosti monopolní postavení v sektoru zemědělských krytin bylo nezvládnutým přechodem na bezazbestovou výrobu ztraceno. I přes snahy výrobců o nalezení optimální receptury, která zabrání doslova rozpadení krytiny vlivem zámrzových teplot a obsažené vlhkosti, se ztracená monopolní pozice určitě nevrátí. V současnosti a na celé řadě staveb převládá jednoznačný trend v tepelně izolačním odstínění, odizolování od extrémních letních teplot. Pozitiva krytiny jsou v ceně a výrazně nižší kondenzaci na spodní straně a pochopitelně v nulové korozi. Negativa jsou ve velké hmotnosti krytiny, sálání tepla do prostoru pod střechou a panující nedůvěra v životnost a základní funkčnost krytiny. 

 

V sektoru neizolovaných střešních plášťů však máme ještě jednu alternativu. Jedná se o sklolaminátové krytiny, které mají také dlouhou historii. Především jako prosvětlovací prvky. V současnosti se sklolamináty posunuly do využití jako plnohodnotné  střešní krytiny a jsou alternativou k výše zmíněným Fe, Al a vláknocementovým krytinám. Pozitivní vlastností je garance nulové koroze a životnost více než 25 let i v těch nejagresivnějších provozech.  Nízká hmotnost a vysoká únosnost umožňují výrazné úspory i na nosné konstrukci. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena, srovnatelná s Al krytinou.

 

Společnost PAMA, a. s., má dvacetileté zkušenosti z oblasti zemědělských střech. Při svých montážích dodává a navrhuje řešení jak z Fe či Al krytin,  tak z vláknocementu, sklolaminátu a PUR/PIR sendvičových panelů. Chápeme požadavky našich zákazníků, ale zároveň jsme si vědomi naší pozice na trhu krytin pro zemědělce a farmáře. Snažíme se vždy navrhnout a namontovat krytinu, která je v souladu s celkovou koncepcí stáje  a užívání stavby. *

 

Tým PAMA, a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down