28.05.2023 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Když to funguje, dojí i z trávy

Zemědělský podnik Fomas, s. r. o., se sídlem ve Spálenci hospodaří v nadmořských výškách 660 až 700 metrů na jižním Plzeňsku nedaleko Domažlic. Z celkové výměry 800 hektarů zemědělské půdy připadá téměř polovina na trvalé travní porosty. Na orné půdě se pěstují především plodiny pro chovaný holštýnský skot.

Výměra 230 hektarů připadá na kukuřici na siláž, na 140 hektarech se pěstuje pšenice, na 60 tritikale a zhruba stejná plocha náleží krmnému žitu. Trvalé travní porosty se pravidelně hnojí a obnovují. Běžně tu tak sklízejí tři seče kvalitní píce za rok.

Ve stádě s bezmála 250 dojnicemi jsou holštýnky zastoupeny jak v černé, tak v červené variantě. Průměrná užitkovost na krávu a rok je aktuálně 10 700 kilogramů mléka, což představuje nárůst ve výši 600 kilogramů oproti minulému období. Procento tuku v mléce je na úrovni 3,78 a bílkovin je 3,47 %. Počet somatických buněk nepřesahuje 150 000 na mililitr suroviny.

Zajímavé jsou i další údaje o chovu. „Prvotelky při trojím dojení nasazují 36,4 litru, starší krávy potom 45 litrů mléka za den. V průměru vychází užitkovost na úrovni 39 litrů na dojenou krávu denně, 35 litrů za všechny dojnice.

Prvotelek je přitom ve stádě zhruba třetina, průměrná dlouhověkost ve Fomasu je 3,5 laktace. Aktuální laktační den je 157,“ konstatovala zootechnička Ana Szmolenová.

Jak dodala, na jalovice a částečně i na prvotelky se používají sexované inseminační dávky. Jalovice se přitom poprvé zapouštějí ve věku zhruba 14 měsíců, pokud jsou dobře narostlé.

Březost po všech inseminacích u krav je okolo 39 procent, jalovice po sexovaném spermatu vykazují okolo 49 procent.

O oblast výživy se ve Fomasu spolu se zootechničkou stará odborný poradce společnosti Sano Stanislav Decker. Základem jsou podle jeho slov kvalitní objemná krmiva. „Přesto, že podnik nemá k dispozici jetele ani vojtěšku, a objemná krmiva zastupuje kromě kukuřičné siláže pouze jetelová senáž, funguje to, především díky perfektní výrobě objemů. Například v loňském roce činila sušina siláže 30,5 % a obsah škrobu v ní 29 procent. U první seče travní senáže s 33% sušinou byl obsah dusíkatých látek na úrovni 16,5 procenta,“ sdělil Stanislav Decker.

Krmná dávka pro suchostojné je jednotná s převahou kukuřičné siláže. Dále obsahuje zhruba tři kilogramy senáže, tři kg slámy a tři kg mláta. Ve směsi je 0,7 kg vlastního šrotu z ječmene a pšenice, 1,6 kg řepky a 0,4 kg přípravku Mipro Pren 400.* 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down