02.05.2024 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ke zvířatům přátelská technologie

Na středisku pro chov skotu v Nové Vsi, které patří Zemědělské společnosti Nalžovice, a. s., pracují dvě robotická zařízení Mirobot 4WD určená k odklizu výkalů, a to zcela automaticky bez nutnosti přehánět zvířata a otvírat zábrany.

Instalaci obou robotů představil během Dne nové technologie Ing. Dušan Svědík z dodavatelské firmy AGRICO Třeboň, která s francouzským výrobcem MIRO spolupracuje již řadu let.

Bezpečný provoz

Uvedená zařízení pracují samostatně, bez obsluhy, jsou tichá a neprodukují žádné emise. Jsou velice bezpečná, mají masivní, polymerový nerozbitný kryt, pevná část vyhrnovací lopaty je pogumovaná, takže nehrozí poranění krav při jeho překračování. Pohybují se malou rychlostí 4 až 6 m/min a utlačí až 1100 kg výkalů.

Mirobot 4WD je velice přátelský ke zvířatům,“ zdůraznil Dušan Svědík. „Vzhledem k tomu, že jezdí velice pomalu, krávy si na něj rychle zvyknou a uhnou mu do lože nebo ho pohodlně překročí. Chovatelé určitě ocení i skutečnost, že pokud krávy leží v boxu a ocas jim zasahuje do hnojné chodby, francouzský výrobek je pro ně naprosto bezpečný a nehrozí jejich poranění. Programují se a kontrolují pomocí ovládacího panelu nebo prostřednictvím vzdáleného přístupu. Jde o velmi ekonomické a spolehlivé řešení nedostatku pracovních sil v živočišné výrobě.“

Do nových i starších stájí

Toto robotické zařízení je možné instalovat jak v nových, tak i ve starších stájích pro skot. „Mirobot dokáže vyhrnovat řídký hnůj, tedy kejdu i mírně či více přistýlaný provoz. Podle našich zkušeností ale dlouhou slámu nemá rád. Je proto dobré používat slámu nařezanou,“ doporučuje Dušan Svědík. Robot vyhrnuje hnůj vždy jedním směrem a obsluhovat může i dvě hnojné chodby, mezi nimiž přejíždí. Jeho dvě baterie se pravidelně dobíjejí po vyhrnutí chodby v napájecí stanici, která musí být krytá, nikoliv temperovaná. V Nové Vsi využili původní přístavek v blízkosti stájí, do nějž se nainstalovaly dobíjecí stanice a řídící panel. Mirobot si hlídá kapacitu baterií a ve chvíli, kdy je potřebuje dobít, se sám automaticky napojí na dobíjecí stanici.*

Více se dočtete v Zemědělci č. 20.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down