16.01.2001 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

KED JUROR v pozici otce býků

Býk KED JUROR je chovatelské veřejnosti znám jako jeden z nejlepších zlepšovatelů stavby vemene. Jeho dcery zlepšují s každou laktací svojí užitkovost a mají vynikající perzistence laktací. JUROR byl používán jako otec býků a jeho synové nyní získávají první oficiální plemenné hodnoty.

Juror se poprvé v žebříčku TOP 100 TPI objevil v lednu 1995 plemennými hodnotami +22 kg bílkovin, +776 kg mléka (73 dcer/52 stád) a +2,23 typ (45 dcer/31 stád). Obsadil 6. místo a byl nejlepším býkem mezi dalšími 22 syny Blackstara v TOP 100. V listopadu 1998 dosáhl 99% spolehlivosti plemenných hodnot pro produkci a typ. O dva roky později v listopadu 2000 patří Jurorovi 33. místo mezi býky s opakovatelností 97 % a více. Jeho plemenné hodnoty jsou po změně báze +10 kg bílkovin, +366 kg mléka (9324 dcer/2879 stád) a +2,05 typ (3432 dcer/1489 stád). Juror se také umísťuje na čelních místech zahraničních žebříčků, například ve Švýcarsku je na prvním místě.
Juror patří mezi holštýnskými býky mezi významné zlepšovatele typu. Jeho největší předností jsou plemenné hodnoty pro upnutí předních čtvrtí (+2,70), závěsný vaz (+2,36) a rozmístění předních struků (+3,97). Plemennou hodnotou pro rozmístění předních struků patří mezi 5 nejlepších holštýnských býků historie. Dále je zlepšovatelem tělesné stavby, zejména kapacitních rozměrů hrudníku. Podobně jako řada dalších synů Blackstara nebyl ani Juror zlepšovatelem stavby končetin.

Edenbrook Holsteins
Juror pochází z chovu Keitha Deckera, který má svůj chov Edenbrook Holsteins poblíž Knoxu ve státě Pennsylvania, USA. Na chovu je 60 krav, mezi nimiž je 20 krav, které mají původ spojený s rodinou Jurora. Stejně jako pro řadu dalších chovatelů je i pro Keitha Deckera rozhodujícím příjmem prodej mléka. Proto jsou na tomto chovu využíváni býci s vybalancovanou produkcí a typem. Chovatelským cílem nejsou vysoké indexy stáda, ale vyrovnané stádo krav s vysokou užitkovostí. Na této filozofii byla vybudována rodina krav, ze které Juror pochází. Ta zahrnuje osm generací vynikajících krav, jejichž otci jsou býci Chief Mark, Sexation, Bootmaker, Marvex, R-Maple, Ivanhoe Star, Harborcrest Sunshine a Ormsby Senator.
Ked Mark Justine (matka Jurora) byla dlouhověká kráva s velkým tělesným rámcem, dobrým vemenem a korektním postavením končetin. Její celoživotní užitkovost je 145 846 kg mléka, 4,12 % tuku a 3,35 % bílkoviny. Jako první kráva Keitha Deckera byla kontrahována jako matka býků. Juror byl první býk, který byl prodán na inseminační stanici, jeho plný bratr Jurist byl prodán společnosti Genex, u které byl testován. Jeho plemenné hodnoty pro produkci byli stejné jako u Jurora, ale měl nižší plemenné hodnoty pro typ.

Používání
Přestože je Juror téměř 11 let starý, patří mezi nejpopulárnější býky v populaci. Podle údajů ABS Global je od svých prvních výsledků v lednu 1995 mezi 10 nejpoužívanějšími býky v rámci ABS. Od Jurora se prodalo více než 700 000 inseminačních dávek a je nadále odebírán a jeho sperma je distribuováno do celého světa.
Juror byl díky svému jedinečnému lineárnímu profilu a hlubokému rodokmenu vyhledáván chovateli, kteří chtějí používat býky s vybalancovaným poměrem mezi produkcí a typem. Byl také cíleně používán v připařování za účelem získávání šampiónek výstav. Příkladem může být vítězství dcer Jurora na výstavách v Anglii nebo v Nizozemí v loňském roce. Kromě toho jej používali chovatelé s komerční produkcí mléka pro jeho schopnost přenášet vynikající stavbu vemene, kapacitu těla, dlouhověkost a lehké porody.

Mezinárodní význam
Juror byl díky svému původu velice oblíbený v Kanadě, kde mu momentálně patří 80. místo v TOP 100 LPI. Blackstar nebyl v Kanadě příliš intenzívně používán, proto byli v oblibě jeho synové. Otec matky Sexation nesměl být ze zdravotních důvodů používán v Kanadě. Juror byl používán jako ideální býk na potomstvo Starbucka, který dominuje kanadské populaci. Do plemenných hodnot Jurora v Kanadě pro produkci je započítáno přes 2300 dcer, respektive přes 1700 v hodnocení typu.
V Evropě byl Juror oblíben především v Nizozemí, Itálii, Německu a Velké Británii. V České republice je jeho dcera ze ZD Trhový Štěpánov nejlepší prvotelkou v produkci bílkovin za loňský kontrolní rok. Také byl prvním býkem v ČR, jehož dcery přesáhly průměrnou užitkovost přes 7500 kg mléka.

Otec býků
Protože nebyl Juror extrémním zlepšovatelem produkce mléka nebo bílkoviny, bylo jeho použití jako otce býků relativně omezené. V USA bylo podle NAAB testováno 105 synů. Na základě vyhodnocení indexu Net Merit synů jednotlivých býků, je Juror 10 nejlepším otcem býků v USA. Nechal za sebou býky, jako jsou například Aerostar, Luke, Merrill nebo Slocum. Mezi 50 nejlepšími býky na světě pro celkovou stavbu vemene je 5 synů Jurora.
Nejvíce synů Jurora lze nalézt v USA, Kanadě a Itálii. V USA jsou nejlepšími syny Jurora býci Atlantis, Beta, Ito, Palmer a Verdict. V Kanadě to jsou plní bratři Igniter, Inquirer a dále býci Chrisma nebo Benson. V Itálii to je skupinka prominentních býků Ford, Indro, Mixer a Swatch.
Podobně jako Juror, jsou i jeho synové v průměru výraznými zlepšovateli upnutí předních čtvrtí, závěsného vazu, hloubky vemene a především rozmístění předních struků. Stavba končetin je podobná jako u Jurora. Jeho synové ale mají mnohem lepší plemenné hodnoty pro produkci.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down