Ketóza je běžná porucha v tranzitním období s prevalencí v chovech dojnic 5–80 %. Ketóza je definována jako zvýšená koncentrace ketolátek, jako je aceton, acetoacetát a beta-hydroxybutyrát ve všech tělesných tekutinách. Klinické příznaky ketózy jsou anorexie, snížená produkce mléka, ztráta tělesné kondice, pevné, suché výkaly a příležitostně neurologické příznaky.
Ketóza je také spojena s výskytem dalších nemocí tranzitních krav, jako je metritida, zadržená placenta a dislokace slezu. Proto sledování úrovně ketózy stáda může těmto ekonomicky významným onemocněním předejít.
Monitorování ketózy ve stádě dojnic
Pro sledování výskytu ketózy u čerstvě otelených krav, je třeba zajistit, aby bylo ve stádě testováno dostatek zvířat. Přijatelným protokolem je testování 12–15 krav. Pokud má více než 10 % krav hladiny ketonů vyšší než standard 14,4 ml/dl, je skupina považována za skupinu trpící ketózou.
Správný prostor a hustota osazení
Negativní energetická bilance v době otelení v důsledku zvýšené energetické náročnosti produkce mléka a sníženého příjmu sušiny vede k mobilizaci tukové tkáně a tvorbě ketolátek. Proto je důležité řešit problémy, které způsobují snížený příjem sušiny, jako je prostor v boxovém loži a u žlabu a hustota osazení.
Zaměřte se na období stání na sucho
Na farmách s produkcí mléka trvá období stání na sucho 60 dní. Během období stání na sucho je březí krávě poskytnuta přestávka v dojení před dalším otelením, aby se doplnily tělesné zásoby a regenerovala tkáň vylučující mléko po měsících dojení. Výzkumné studie ukázaly, že nedostatečná doba stání na sucho snižuje u krávy produkci mléka v příští laktaci o 25–30 % a zvyšuje riziko metabolických onemocnění, včetně ketózy a mléčné horečky a stavů, jako je dislokace slezu. Kromě toho je dobré vedení záznamů předpokladem pro správné řízení období stání na sucho.
Spolupracovat s veterináři a výživáři
Veterináři a odborníci na výživu pomáhají chovatelům dojnic identifikovat možné příčiny ketózy a tyto problémy řešit. Léčebné a preventivní protokoly musí být projednány s veterináři. Například subklinická ketóza může být léčena 300 ml propylenglykolu perorálně jednou denně po dobu 3–5 dnů.
Bodování tělesné kondice
Bodování tělesného stavu je cenným nástrojem s významným dopadem na výkonnost při tranzitním období a výskyt ketózy. Ideální skóre tělesného stavu po otelení se pohybuje od 2,75 do 3. Nízké a vysoké skóre tělesné kondice během přechodného období zvyšuje riziko ketózy a nepříznivě ovlivňuje reprodukci. Proto se doporučuje pravidelně monitorovat skóre tělesné kondice v době zaprahování, v době blížícího se otelení, po otelení a odvedení s porodního kotce.
Nesměšujte krávy a jalovice
Smíchání jalovic a starších krav způsobuje u jalovic větší stres, vede ke snížení příjmu sušiny a dále přispívá k negativní energetické bilanci. Navíc ve stádech dojnic existuje sociální hierarchie a přesun krávy do nového kotce s krávami, které nezná, může přidat další stres. Proto se doporučuje přesunout krávy jako skupinu, aby mohly být s jinými známými kravami.
Nekrmte dojnice nadměrně
Každá fáze produkce mléka vyžaduje zvláštní pozornost, pokud jde o krmení. Během období stání na sucho je třeba se vyhnout přílišnému množství energie v krmivu. Kromě toho koncentráty a obiloviny způsobí ukládání tuku a predisponují zvíře k obtížnému porodu, ketóze, edému vemene, mléčné horečce a dislokace slezu. Dojnice potřebují dostatečné množství energie, bílkovin, minerálů a vitamínů. Stopové minerály navíc poskytují lepší imunitní odpověď během otelení a během přechodu, čímž zlepšují imunitu krávy a snižují výskyt a závažnost ketózy.
Dairy Global