09.11.2016 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kladou důraz na kvalitní kukuřici

V chovu strakatého skotu společnosti Agrima v Draženově na Domažlicku více investují do výroby kvalitních objemných krmiv. Vystavěly nové silážní žlaby, dbají na kvalitu a správné nastavení strojů technologie silážování, svůj čas věnují i optimálnímu výběru hybridu a konzervantů. To se, jak je vidět, vyplácí. Zootechnička oceňuje menší potřebu obilných šrotů, ale i lepší zdraví celého stáda.

Agrima Draženov,  a. s., vznikla změnou právní formy zemědělského družstva Draženov  v prosinci roku 2002, dříve JZD Budovatel Draženov. Hlavní činností společnosti je zemědělská výroba. Hospodaří převážně na pronajatých pozemcích o výměře 1570 ha, převážně v obilnářsko-bramborářské oblasti v okolí Domažlic.

Orná půda představuje 1100 ha. V rostlinné výrobě je činnost zaměřena na pěstování pšenice (400 ha), silážní kukuřice (300 ha), řepky (250 ha), ječmene ozimého (80 ha), ječmene jarního (30 ha), ovsa (10 ha), ozimé řepky a doplňkovém pěstování brambor. Asi 450 ha tvoří trvalé travní porosty, které slouží pro zajištění krmiv chovaným přežvýkavcům. Živočišná výroba je postavena na chovu skotu, produkci mléka a hovězího masa.

Doplňujícími činnostmi společnosti je prodej pohonných hmot, mazadel, olejů, opravy strojů, nákladních automobilů, tesařské práce, nákladní i osobní doprava, ubytování a stravování.

 

 

Z holštýna na české strakaté

Jak uvedla hlavní zootechnička Jana Tauberová, od chovu prasat společnost upustila v roce 2003, takže živočišná výroba se soustředí pouze na chov skotu.  Na střediscích v Draženově a v Petrovicích je chováno 556 krav v převodném křížení z holštýnského na plemeno české strakaté. Průměrná dodávka do mlékárny je 21,5 litru na ustájenou krávu. Za laktaci je průměr stáda 7850 kg při 3,85 % tuku a 3,60 % bílkovin. „Máme i některé matky býků, posledním plemeníkem se stal NIC – 055 Noe po otci Valfinovi, který se narodil v červenci 2014. Loni naše strakatá kráva zvítězila na výstavě v Kralovicích,“ pochlubila se zootechnička chovatelskými úspěchy.*

Celou reportáž z farmy najdete v NCh 11/2016

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down