24.12.2001 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Klasifikace jatečných zvířat

Povinnost provádět klasifikaci jatečně upravených těl jatečného skotu a jatečných ovcí vyplývá z novely zákona č.110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích, která byla provedena zákonem č. 306/2000 Sb. Zde v paragrafu 4a) se ukládá zásadní povinnost a způsob klasifikace těl jatečných zvířat. Vzhledem k tomu, že v rámci EU je klasifikace propracovávána a zakotvena do předpisů pouze u prasat, skotu a ovcí, byl tento rozsah zachován i v naší legislativě. Pokud jde o klasifikaci jatečných prasat, provádí se aparativní metodou, která objektivně zjišťuje poměr mezi svalovinou a tukem. Účinnost zákona se uplatňuje na tomto úseku od 1. 4. letošního roku.

U jatečného skotu a ovcí se při klasifikaci přístrojová technika dosud nepoužívá a hodnotí se více méně subjektivně. Proto účinnost zákona u jatečného skotu ovcí byla stanovena na pozdější dobu, a to od 1.1. 2002.
Proškolováním na odbornou způsobilost osob, které klasifikaci budou provádět byl pověřen Výzkumný ústav živočišné výroby v Praze - Uhříněvsi.
Podrobné rozvedení podmínek klasifikace jatečného skotu a jatečných ovcí je stanoveno vyhláškou ministerstva zemědělství č. 354 ze dne 19. září 2001, kterou následně zveřejňujeme a která nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2002.
Miroslav Smolák, Mze ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down