22.08.2024 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Klasifikace prasat v Evropské unii

Systémy klasifikace jatečně upravených těl prasat byly vyvinuty, aby regulovaly trh na společném základě a zajistily, že chovatelé obdrží spravedlivé platby. Klasifikace není vždy a všude povinná, ale je celosvětově uznávaným kritériem pro stanovení tržní hodnoty. Obecně je založena na charakteristikách jatečně upravených těl prasat hodnocených na porážkové lince před zchlazením.

Kromě spravedlivých plateb mohou být výsledky klasifikace použity pro hodnocení krmných postupů a šlechtitelských programů nebo na podporu rozhodování o správě zásob, marketingu a zpracování.

Nejdůležitějším atributem pro klasifikaci jatečně upravených těl prasat je obsah libového masa
Nejdůležitějším atributem pro klasifikaci jatečně upravených těl prasat je obsah libového masa

Obsah libového masa

Nejdůležitějším atributem pro klasifikaci jatečně upravených těl prasat je obsah libového masa. Tento atribut je definován jako podíl libového masa v jatečně upraveném těle a je stanoven pomocí referenční metody, která specifikuje úpravu a pitvu jatečně upraveného těla. Původně se obsah libového masa odhadoval tak, že se od jatečně upraveného těla nožem oddělily různé tkáně (svaly, tuk, kůže a kosti, tj. přesnost odpovídající schopnosti personálu pitvat nožem).

Vzhledem k tomu, že ruční pitva je těžkopádný a subjektivní postup, byly navrženy a vyvinuty alternativní metody, které disekci nahradí, jako je výpočetní tomografie (CT), rentgenové technologie, zobrazování magnetickou rezonancí, ultrazvuk a analýza obrazu videa. Na trhu je k dispozici mnoho typů zařízení pro měření znaků jatečně upravených těl.

Současná legislativa EU akceptuje tři různé referenční metody pro stanovení obsahu libového masa: totální, částečnou nebo CT disekci
Současná legislativa EU akceptuje tři různé referenční metody pro stanovení obsahu libového masa: totální, částečnou nebo CT disekci

SEUROP

Na celém světě byly vyvinuty různé systémy klasifikace využívající různé přístupy a referenční metody a různé definice pro popis obsahu libového masa v jatečně upravených tělech. V EU je klasifikace založena na úzkém vztahu mezi obsahem libového masa a množstvím podkožního tuku (ve většině případů hloubkou) a někdy i svalů, měřeno na konkrétních anatomických místech na jatečně upraveném těle.

Nařízení Rady EU (1984) zavedlo systém pro klasifikaci, identifikaci a prezentaci jatečně upravených těl prasat, známý také jako stupnice SEUROP Union. Základem tohoto systému je odhad obsahu libového masa „oddělitelného nožem“ a je vyjádřen v procentech z jatečně upraveného těla.

Stupnice SEUROP je založena na objektivních měřeních vlastností jatečně upraveného těla pomocí různých zařízení, která byla dříve kalibrována k predikci obsahu libového masa. Každé písmeno představuje třídu pokrývající rozsah 5 % obsahu libového masa, přičemž písmeno S označuje jatečně upravená těla s obsahem libového masa nad 60 % a písmeno P pod 40 %.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down