10.02.2021 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kombinovat ekonomiku, dobré životní podmínky zvířat a sociální aspekty

"V zemědělství současnosti je důležité kombinovat ekonomiku, dobré životní podmínky zvířat a sociální aspekty," Spolková ministryně výživy, zemědělství a ochrany spotřebitelů Julia Klöcknerová a prezident DLG Hubertus Paetow a v úterý otevřeli virtuální veletrh EuroTier a EnergyDecentral. Ministryně dodala zemědělcům odvahu a sílu pro další práci a chuť zkoušet nové věci.

„Buďte odvážní, otevřete a rozvíjejte zemědělství. Nakonec je to pokrok a inovace, které nás vždy posunuly vpřed,“ pronesla v úterý 9. února při zahájení digitálního veletrhu EuroTier a EnergyDecentral spolková ministryně zemědělství Julia Klöcknerová.

V úvodu svého pozdravu ocenila úroveň digitálního veletrhu, který si předem podrobně virtuálně prošla.  „Především je správné a důležité, že organizátor DLG akci nezrušil. Chov zvířat je základním článkem v hodnotovém řetězci zemědělství,“ uvedla ministryně v souvislosti s ekonomikou a podstatou výrobního řetězce. Pokud by neexistoval chov zvířat, nebyl by uzavřen biologický kruh. Vysoký počet vystavovatelů (1400 společností včetně těch ze zahraničí) svědčí podle Klöcknerové o velkém významu. „Mám ráda akce a veletrhy pořádané DLG, protože se dívají dopředu a nikoli zpět. A přitahují mladší generaci,“ pokračovala Klöcknerová.

Ve svém projevu se Klöcknerová mimo jiné zabývala tříděním společnosti do dvou skupin mezi sociálními požadavky a tím, co je ekonomické. „Konkurenceschopnost neznamená držet se úrovně ostatních zemí světa, musíte jít dál,“ řekla. Je důležité kombinovat ekonomiku, dobré životní podmínky zvířat a sociální problémy, aby se naše cesta stala exportním hitem. Jako příklad uvedla zákon, který v Německu zakazuje zabíjení novorozených kohoutků. „Nechceme přijmout často zažívaný argument, že zemědělství před 50 lety bylo lepší. Věřit, že všechno bývalo malé a lepší, není pravda. Potřebujeme výhledový přístup a progresivní zemědělství, které je lepší než dříve,“ sdělila zemědělské veřejnosti Klöcknerová.

Ministryně se podrobněji zabývala významem výroby masa. „Výrobní řetězec masa významové pokrývá celý svět. Na hranicích se případné nebezpečí nezastavuje. Myslím, že obchod se zemědělskými komoditami je velmi důležitý. Vytváří důvěru a také nezanedbatelně přispívá k zajištění míru mezi státy,“ uvedla Klöcknerová a dodala: „Proto je tak důležité dát obyvatelům pochopit, že plné regály obchodů a spižírny nelze považovat za samozřejmost. Zemědělství je systémově důležité, což bylo v covidovém období znovu jasně potvrzeno.“

Pokud jde o africký mor prasat, Klöcknerová dala jasně najevo, že ministerstvo zemědělství a spolkový kancléř neúnavně pracují na zmírnění nevýhod vyplývajících z přítomnosti této choroby na německém území. Zejména pokud jde o otevření trhu s německým vepřovým masem pro Čínu a Japonsko, jsou Němci připraveni na zdlouhavá a obtížná jednání. V této souvislosti napsala ministryně dopis berlínskému starostovi Michaelovi Müllerovi, aby bral ochranu vůči AMP vážně. V Berlíně se potulují po ulicích divoká prasata, které  obyvatelé krmí. Klöcknerová požádala Müllera, aby přijal preventivní opatření proti šíření epidemie a více se zapojil do vzdělávání obyvatel. Berlínský senát kritiku odmítl. Berlín o africkém moru prasat informoval již v lednu 2018 - ještě předtím, než byla Klöcknerová ministryní. I poté byly zveřejněny informace ke zvýšení povědomí o tom, jak zacházet s morem prasat – například varování, aby se nekrmily divoká prasata a aby se do Berlína nepřivážely živočišné produkty ze zemí a regionů, kde je tato nemoc rozšířena.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down