Snížit stavy dojnic a přitom udržet dodávku produkce do mlékárny na stávajícím objemu – to byl úkol, s nímž se musel vypořádat management podniku Zemědělského družstva Čechtice. Navrhované řešení spočívalo ve výstavbě moderní produkční stáje, která by zvířatům poskytla maximální komfort.
Zemědělské družstvo Čechtice hospodaří v nadmořské výšce od 450 do 600 m na výměře 2200 ha zemědělské půdy, z níž je 1800 ha orné. Z tržních plodin pěstují obilniny, řepku a brambory. Chov skotu je pro chovatele uvedeného středočeského podniku základní a současně jedinou disciplínou živočišné prvovýroby. Tomu odpovídá i zaměření v rostlinné výrobě, která musí zajistit odpovídající množství objemných krmiv. A to nejen pro potřeby zvířat, ale i pro provoz bioplynové stanice. Zdánlivě standardní zadání však naráželo na výměru obhospodařované půdy, která je vzhledem k počtu krav a provozu bioplynové stanice nedostačující. Snížení počtu krav jen bylo logickým vyústěním patové situace. Kvůli požadavku udržet dodávku mléka na stávající úrovni tak v produkčním stádu postaveném z holštýnek a dojnic montbeliardského plemene vyšel pomyslný černý Petr na stádo 280 montbeliardek.
„Prodali jsme prakticky všechna zvířata, včetně vysokobřezích i zástavových jalovic. Momentálně jsme na šesti stech dojnicích, ale po přestavbě provozu s chovem skotu bychom se chtěli dostat na plánovaný počet 650 až 700 kusů holštýnek. Po schválení žádosti o dotace z programu rozvoje venkova jsme zahájili přestavbu v roce 2015 rekonstrukcí odchovny jalovic pro 160 kusů. V první etapě jsme ještě nahradili dvě původní dojírny autotandem s dvakrát pěti, respektive šesti dojicími stáními paralelní dojírnou s dvakrát šestnácti dojicími stáními v plné výbavě. Rok na to jsme vybudovali přístřešek pro individuální ustájení 117 telat a dále produkční stáj pro 127 dojnic. Do konce května letošního roku plánujeme přebudovat stáj K174 na porodnu s kapacitou pro 150 kusů, která bude navazovat na přístřešek pro telata. Na podzim bychom chtěli mít také hotovou ustájovací kapacitu pro 180 jalovic, která vznikne z původní K96. Kompletní rekonstrukci by měly napřesrok završit dva přístřešky ve výbězích, a to jak pro vysokobřezí jalovice, což jsou zvířata dva měsíce před porodem, tak pro krávy stojící na sucho,“ uvedla hlavní zootechnička Jana Kočová*.
Více se dočtete v květnovém čísle časopisu Náš chov