28.04.2017 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komplexní systém na řízení reprodukce stáda

EXPONÁT PŘIHLÁŠENÝ DO SOUTĚŽE O ZLATOU MEDAILI ANIMAL TECH

Ovalert je komplexní řešení na zlepšení reprodukčních ukazatelů stáda a nepřetržitého sledování zdravotního stavu plemenic. Společnost CRV představuje nový typ respondérů All in One, který kombinuje právě monitoring příjmu krmiva s přežvykováním včetně sledování aktivity zvířat.

Přirozené chování zvířat je ovlivněno celou řadou faktorů. Faktory přímo spojené s konkrétním zvířetem zahrnují zdraví, reprodukci, stres, postavení v rámci stáda atd. Mezi vnější faktory patří prostředí ve stáji, technologie dojení, výživa a celkové klima.

Optimální chování u skotu bylo zkoumáno v různých studiích, např. Grant a Albright (2011) stanovili průměrné optimální hodnoty takto:

 • Doba příjmu potravy 4 až 6 hodin denně (jalovice až 8 hodin)
 • Příjem krmiva 9–14x denně
 • Přežvykování 7–10 hodin denně
 • 12–14 hodin odpočinku (vleže)
 • 2500–3000 kroků za den (jalovice až 5000)

 

Samozřejmě se musí započíst čas, který je nutný pro dojení, přehánění a další úkony na farmě. Všechny tyto faktory mají vliv na užitkovost jednotlivých zvířat. Dojnice mají rády stereotyp, a proto každá změna v systému znamená stres, který se odrazí na nižší produkci mléka a také dává možnost vzniku zdravotních problémů.

Moderní řízení stáda

Sledování jednotlivých znaků již v dnešní době není možné podchytit jednoduše, natož sledovat je v delším časovém úseku. Trendem poslední doby je využití nových informačních technologií, jako jsou programy na řízení stáda, automatické systémy detekce říje a monitoringu zdravotního stavu zvířat.

Ovalert je komplexní řešení na zlepšení reprodukčních ukazatelů stáda (např. zkrácení mezidobí, snížení počtu inseminací, zvýšení procenta březích krav) a sledování zdravotního stavu plemenic (24/7 monitoring příjmu potravy, přežvykování a aktivity). Systém velmi spolehlivě detekuje říje, určuje nevhodnější dobu inseminace a varuje při delší neaktivitě plemenic. Velkou výhodou je možnost propojení systému s dalšími zdroji dat (dojírny, ČMSCH, inseminace atd.) a tím odstranění nutnosti zadávat tyto informace duplicitně.

Ovalert přispívá k lepším výsledkům stáda, zlepšuje ekonomiku chovu (nižší náklady na inseminaci, léčení zvířat, hormony či neprodukční dny, zvýšení příjmů za mléko, úspora pracovní síly) a zefektivňuje práci i využití času chovatelů dojného skotu.

 Nové respondéry All in One

CRV představí nový typ respondérů, který kombinuje právě monitoring příjmu krmiva s přežvykováním včetně sledování (ne)aktivity zvířat. Tímto krokem se ještě více zpřesní data o zdravotním stavu, protože takové sledování umožňuje odhalit i blížící se porod, problémy po otelení, sníženou aktivitu atd.

Další výhodou nového typu respondérů je možnost využití pozičního systému, kdy jsou zvířata dohledána s přesností na 1 m. Chovatel má k dispozici nákres vlastní stáje a jednotlivá zvířata jsou zobrazena přesně tam, kde se momentálně pohybují. Díky tomu pak jde „najisto“ a nemusí ztrácet čas hledáním zvířat, čímž se zvyšuje produktivita práce.

 

Shrnutí funkcí nových krčních respondérů:

 • Detekce říje s přesností min 90 % detekovaných zvířat
 • Monitoring příjmu krmiva (jednotlivec/skupina)
 • Chování zvířat během 48 hodin
 • Počet žraní během dne
 • Přežvykování
 • Snížená aktivita zvířat
 • Poziční systém

 

Všechna data jsou chovatelům dostupná přes internet pomocí PC, tabletu či smartphonu v podobě přehledných grafů a tabulek. Systém navíc umožňuje zasílání upozornění formou SMS nebo e-mailu. Nedílnou součástí je i podpora pro chovatele k danému hardware a komplexní reprodukční poradenství včetně navazujících činností CRV.*

Ing. Miroslav Duchoň,

CRV Czech Republic, spol. s r. o.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down