13.07.2021 | 05:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Koně se starají sami o sebe

Chovatele koní jsou stále velice konzervativní, neberou v úvahu, že se využití těchto zvířat výrazně změnilo. V minulosti byli koně základním pracovním a dopravním prostředkem, celý den tvrdě pracovali a teprve večer si šli do boxu po celodenní námaze odpočinout. Dnes se kůň posunul do pozice hobby zvířete, spousta lidí ho vlastní (v České republice je více než 97 tisíc koní), ale mají ho ustájeného mimo svůj domov. A to v lepším případě v boxu o ploše dvanáct metrů čtverečních, kde tráví často celý den. On však potřebuje přirozený a dlouhodobý pohyb.

Pro ty, kdo si tohoto rozdílu už všimli, jsou tu společnosti AGRICO Třeboň a rakouská firma SCHAUER se svým aktivním ustájením koní. Tato technologie vychází z přirozených potřeb koní, přitom usnadňuje práci chovatelům a zvyšuje jejich produktivitu. Jako první v republice, ale i v rámci všech postsocialistických zemí, bylo takové zařízení zprovozněno na farmě Ing. Františka Čoudka v Mažicích na Táborsku.

V čem spočívá tento systém? Koně označení snímatelnými čipy si ve zpevněném prostoru – paddocku sami určují vlastní aktivitu. Na zdravém vzduchu jsou neustále v pohybu, neboť si vychutnávají volnost a nenuceně obcházejí řadu stanovišť. Například krmné stanice s jadrným či objemným krmivem, místo s napáječkami, zónu odpočinku, písek na válení, brouzdaliště, případně pastvinu. Aby se každé zvíře dostatečně nakrmilo, musí uvedená stanoviště několikrát za den obejít, což má vliv na jeho maximální pohybovou aktivitu, podle GPS dataloggerů nachodí za den v průměru 12 až 15 km. Řízení denních aktivit včetně evidence spotřeby krmiv zajišťuje počítač.

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 28.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down