25.09.2011 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Koně v akci docválali vítězně do cíle

Pardubická výstava Koně v akci překonala očekávání. Ročník s pořadovým číslem 13, zaměřený na porovnání úrovně chovatelských aktivit v jednotlivých zemích Visegrádské smlouvy, udělal z areálu proslaveného nejtěžším dostihem kontinentu zcela výjimečné místo. Suverénním vítězem u Taxisu se pak stala kvalita.

Ústředním motivem výstavy byla vášeň pro koně, spojující čtyři země střední Evropy. Shagya – arab, hucul a Furioso (respektive moravský teplokrevník s jeho krví), to jsou jména plemen chovaných jak v Maďarsku, tak Polsku, na Slovensku i u nás.
Tři králové - český Jan Lucemburský, uherský Karel I. a polský Kazimír III. Veliký samozřejmě nemohli vůbec tušit, že historické setkání ve Visegrádu oslaví potomci jejich podaných o 676 let později u řeky Labe právě tímto způsobem.

Husaři proti kozákům
České publikum dostalo poprvé možnost osobně se seznámit s legendárním maďarským národním hřebčínem Bábolna.
Husaři v sedlech arabů a s trubkami v rukou vyrazili proti kozákům, kteří nepřijeli z Kubáně, ale polského ráje huculů – Gladyszówa.
Třetím do hry byla slovenská perla - dáma v nejlepších letech, národní hřebčín Topolčianky.
A kvarteto „největších“ samozřejmě nemohl doplnit nikdo jiný, než náš kladrubský hřebčín: Bělouši a vraníci dorazili jako vždy, tedy se značkou národní kulturní památky. A jejich prezentace tomu také odpovídala.

Sedm vyslanců, šest miss
Výstava byla skutečnou mezinárodní záležitostí – a to nejen zásluhou zahraničních hostů, vystupující na slavné dráze.
Z tribuny je totiž sledovali velvyslanci sedmi zemí tří světadílů. Velkou zásluhu na tom má paní María Susana Landaveri Porturas zastupující u nás Peruánskou republiku.
Tradiční marineru, společné vystoupení tanečnice Angeliny Nuňez a Borise Baretta v sedle koně plemene peruánský paso lze označit za symbolickou vizitku jihoamerického hosta.
Sedm ambasadorů v hledišti doplnilo šest finalistek I. ročníku Miss Expat Czech Republic. Dívky z Ameriky, Asie, Afriky a Evropy se zúčastnili dekorování čtyř nejúspěšnějších koní z internetové ankety Nejkrásnější kůň České republiky.

Klíčové informace
• Třídenní festival „o koních a lidech“ byl největší prezentací tohoto partnerského vztahu v historii samostatného českého státu i bývalého Československa
• V areálu pardubického závodiště se představilo 550 koní patřících k 35 plemenům chovaným na celé planetě.
• Výstavy se zúčastnili chovatelé, vystavovatelé, hodnotitelé a rozhodčí ze čtyř zemí Visegrádu, Peru, Německa, Rakouska, Dánska, Irska a Itálie.

Vanesa, Natálka,
Aznara a Sunflower

Tradiční součástí chovatelského programu výstavy jsou národní šampionáty tříletých chladnokrevných klisen.
Šampiónkou plemene norik byla vyhlášena hnědka 13/387 Vanesa (po 1155 Vespan) z chovu
Ludmily Tomkové v Březí. Jejím majitelem je akciová společnost LST Trhanov.
Mezi reprezentantkami plemene slezský norik se komisařům nejvíc líbila 72/106 Natálka. Světlá hnědka, dcera hřebce 2868 Nacho Salazar - ZV se narodila u Jana Blizňáka v Podlesí a patří Ing. Evě Matyšové (Stádlec).
Tmavá ryzka 60/512 Aznara (po 2852 Aznavour) je novou „královnou krásy“ českomoravského belgického koně. Odchovala jí Kateřina Husaříková v Uherském Hradišti, majitelem šampiónky je ale Petr Říha z Vnorov.
Mezi klisnami plemene hafling více věkových kategoriích dominovala tříletá ryzka Sunflower (po Amadeus) pocházející z Rakouska. Chovatel Peter Thaler jí prodal manželům Studničkovým z Vrchovan – a ty také vítězka v Pardubicích reprezentovala.

Silní a obratní

Nejsilnějším koněm výstavy, přesněji absolutním vítězem soutěže v těžkém tahu, se stala klisna: Šestiletá vranka českomoravského belgika 44/244 Viki (po 2392 Bosbar) dokázala přemístit náklad vážící 1700 kg, ačkoliv její živá hmotnost je téměř o jednu tunu nižší. Chovatelem i majitelem klisny je Blahoslav Jurásek z Ruprechtic.
Slezský norický hřebec 2985 Gondor (po 2827 Gone) vyhrál soutěž v ovladatelnosti s kládou. Šestiletého světlého hnědáka z chovu Josefa Pavlů vedl jeho majitel Vladimír Hajtmar (Rovensko).
Nejlepším oráčem s obracecím pluhem v Ceně společnosti Profi Press vyhlásili rozhodčí Ladislava Vydru ze Studence – Rovnáčova. Náručním koněm v jeho spřežení byla ryzka českomoravského belgika 44/719 Sára, jejím podsedním partnerem stejně zbarvený norický valach 47/592 Šimon.
Cenu O ruchadlo bratranců Veverkových (orba klasickým pluhem) získal po roční pauze opět šampión Oskar Sněhota ze Žarošic, tentokrát s tandemem Buntek – 72/109 Jasánek. První z uvedených hřebců je polský chladnokrevník, druhý – teprve tříletý atraktivní skvrnitý bělouš reprezentuje plemeno slezský norik.

Óda na radost

Skvělý program doplnilo vysloveně letní počasí.
Slova na postroji páru vítězného oráče Ladislava Vydry proto byla přímo symbolická:
„Krásné koně, slunka svit– radost je na světě být!“
A v Pardubicích šlo především o ódu na čtyřnohou radost.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down