29.08.2010 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Koně v akci: o české tradici a víře

Mezinárodní výstavě Koně v akci – Království tradic bude patřit slavné pardubické závodiště od pátku 3. září do neděle 5. září. Během tří dnů se představí základy současného chovu koní v České republice – tedy tradiční plemena, tradiční hřebčíny i jeho tradiční události. Program rovněž připomene význam duchovní víry i víry ve smysluplnou práci.

Symbolem výstavy a jejího zaměření je jezdec z plakátu, hrabě Oktavián Josef Kinský. Univerzální muž, kterému dnes vděčíme za mnohé: Před 178 lety vybudoval u Chlumce nad Cidlinou hřebčín Ostrov, začal v něm chovat vlastní plemeno koní a tomu založil plemennou knihu. Na místních lukách postavil závodiště a v roce 1846 na něm uspořádal první překážkový dostih v Čechách – a sám ho i vyhrál. A roku 1874 byl u zrodu Velké pardubické.

Kinský je pojem
U svěcení nového zvonu pro Velkou pardubickou proto nemůže příslušník rodu Kinských chybět. Bude stát vedle vítězů proslulé steeplechase cross country, kterou zakládal jeho příbuzný.
Koně Kinští jsou oficiálním samostatným plemenem teprve čtyři roky, předtím byli od roku 1998 jen rázem teplokrevníka. V programu předvedou manželé Petr a Libuše Půlpánovi z Jezdecké školy Equus Kinsky své svěřence, s nimiž vysoce zabodovali v Mnichově na výstavě Pferd International – Ornelu Kinskou a Nugáta Kinského.
A je dobře rovněž vědět, že klisnu Johanku Kinskou dostala ke svým stým narozeninám královna Alžběta – královna matka.

Klíčové informace
* Hlavní událostí soboty 4. září jsou vyhlášení ankety Nejkrásnější kůň České republiky 2010, vysvěcení zvonu pro 120. Velkou pardubickou, Jízda králů z moravských Skoronic a soutěž v těžkém tahu.
* Soutěže v orbě začnou v neděli 5. září dopoledne, odpoledne ve 14 hodin požehná arcibiskup Dominik Duka koním a jejich chovatelům z Čech, Moravy, Slezska, Slovenska a Itálie.
* Národní šampionáty jsou připraveny pro klisny plemen norik, slezský norik a hafling, klisny českomoravského belgického koně se utkají v další soutěži. O šampiónské tituly budou bojovat rovněž shetlandští pony a to ve více kategoriích.

Vraníci pro muže víry
Starokladrubští vraníci mohou za svou existenci v 21. století symbolicky děkovat prof. Františku Bílkovi, který před 70 lety „odstartoval“ projekt jejich regenerace. Mohutní kočároví koně určení k ceremoniální a reprezentativní službě budou zapřaženi v kočáru pro arcibiskupa pražského Dominika Duku a na místo svěcení nového zvonu pro 120. Velkou pardubickou dopraví i biskupa Josefa Kajneka.
Čestný úkol splní šest hřebců ze slatiňanského chovu Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Dva z nich patří k základní linii Sacramoso (Mantova X a Selandia XII), čtyři mají jako součást jména slovo Solo – Elgata XXVIII, Morela XXIV, Xahira XXVI a Matra XVII – 32.
Čtyřku pro biskupa i Dukovo šestispřeží bude dirigovat vozataj Martin Hejl ze Slatiňan.

Jízda králů
Tato významná tradiční událost byla navržena na zařazení do seznamu UNESCO v oblasti nemateriálního kulturního dědictví lidstva. V současnosti se Jízda králů koná na čtyřech místech jižní Moravy – a do Pardubic přijede ta ze Skoronic.
Nejstarším dokladem skoronické jízdy je fotografie z roku 1896. O 47 let později byla akce obnovena a od té doby se „jelo“ už třicetkrát.
Kulturní a vlastivědné sdružení Skoronice se kousek od pověstného Taxisova příkopu samozřejmě uvede známým zvoláním: „Hýlom, hálom! Horní, dolní, domácí aj přespolní …“

Profi Press v orbě
Oráči mají v Pardubicích od loňského roku dvě soutěže. Na soutěžící s klasickým pluhem čeká poblíž Poplerova skoku Cena o ruchadlo bratranců Veverkových, zatímco v Ceně společnosti Profi Press se oře pluhem obracecím.
Oskar Sněhota ze Žarošic obhajuje „klasický“ titul. Vítěz naší soutěže Miroslav Košťál (Vysoká Srbská) bohužel nestartuje: prodal totiž svého náručního koně a náhradník do dvojspřeží ještě není plně připraven.
Nejlepší z Ceny společnosti Profi Press dostane kromě čestné ceny i roční předplatné Zemědělce.

Horalé a P. R. E.
Slovensko posílá na východ Čech svou specialitu, norika muráňského typu ze Střediska chovu koní Dobšiná. Od původního norika se liší velikostí (váží 650 – 750 kg) a vyšší obratností při využití v horském zalesněném terénu.
Italský host Claudio Coelli a jeho španělští koně plemene P. R. E. (pura raza espaňola) z hřebčína Excalibur si už Pardubice vyzkoušeli. S nimi se vrací zkušený jezdec Victoriano Fernandez Martinez, mistr školy Alta Escuela Espaňola.

Proč si koupit katalog
Koupit si katalog výstavy je určitě dobrá investice – a to ze dvou důvodů.
Prvním je získání potřebných informací, druhým možnost vyhrát některou z velmi zajímavých cen. Podstatná část katalogu patří historii chovu koní v Čechách, na Moravě, ve Slezsku a na Slovensku od dob rakouské monarchie. Stránky katalogu se pochopitelně věnují i všem podstatným událostem 12. ročníku a najdete zde rovněž prezentaci u nás působících chovatelských subjektů.
Vyplněný a odevzdaný kupón dává mimořádnou šanci být skutečně „při tom“. Výherci totiž mohou sledovat start 120. Velké pardubické z kočáru startéra nebo navštívit vážnici a stáje během mítinku. Připraveny jsou pochopitelně vstupenky na nejtěžší dostih kontinentální Evropy, ale také program Velké s podpisy jejích účastníků, nová výpravná publikace Imprese – chladnokrevní koně nebo víkendový pobyt na westernovém ranči.
A na závěr něco pro skutečné turfmany: Dvě legendy Velké pardubické, Josef Váňa a Václav Chaloupka věnovaly do „balíku“ cen své bičíky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down