30.09.2012 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Koně v akci, tentokrát v něžném stylu

Mezinárodní výstava Koně v akci se stala i letos největším setkáním nejkrásnějších, nesilnějších a nejobratnějších lichokopytníků na území České republiky. Od roku 1999 se koná ve slavném dostihovém areálu, který je už 138 let domovem Velké pardubické. Ročník číslo 14 předstoupil před návštěvníky s názvem Něžná jízda.

Přídavné jméno použité v podtitulu výstavy nejvýstižněji charakterizuje jak úroveň partnerského vztahu koně a člověka (bez které nelze dosáhnout jejich optimální spolupráce), tak současnou podobu chovu koní.
Stále významnější pozice v něm totiž získávají stále ženy a dívky – a to takovým způsobem, že bez nich si už toto odvětví a s ním související aktivity nelze představit.
Prezentovat ty nejúspěšnější z nich bylo záměrem projektu ze začátku září 2012. Partnery „něžných“ bylo 444 hřebců, klisen a valachů patřících k 42 plemenným knihám.

Chovatelská záležitost
Výstava zůstala i přes své konkrétní zaměření především chovatelskou záležitostí.
Rozhodujícím subjektem realizačního týmu výstavy proto muselo jako vždy být občanské sdružení Asociace svazů chovatelů koní ČR.
Pořádající Dostihový spolek dostal záštitu od ministra zemědělství Petra Bendla a hejtmana Pardubického kraje Radko Martínka a akci logicky podpořilo Město Pardubice.
Třetí rok po sobě se stala hlavním odborným mediálním partnerem výstavy společnost Profi Press, prostřednictvím svých titulů Zemědělec, Náš chov, Farmář a Veterinářství.

Čtyři jubilea

Něžná jízda logicky reagovala na letošní významná výročí událostí, kde koně a dámy hráli hlavní roli.
22. ledna roku 1382 byla Anna Lucemburská (Česká) korunována anglickou královnou. Ve stejném roce zavedla v Anglii dámský (boční) sed. Od té doby uplynulo 630 let.
9. října roku 1927, tedy před 85 lety, se postavila na start Velké pardubické poprvé žena – komtesa Marie Immaculata (Lata) Brandisová v sedle klisny Nevěsta.
17. říjen roku 1937 byl mimořádný díky prémiovému a zatím jedinému vítězství ženy ve Velké pardubické. Lata Brandisová a isabela Norma se zapsaly do historie českého i evropského turfu. Stalo se tak před 75 lety.
25. června roku 1972 (před 40 lety) dokázali Miloslava Hermansdorferová a jí vedený hřebec Crapom porazit všechny muže v Československém derby. Do té doby tabulka vítězů nejprestižnějšího domácího rovinového dostihu neznala vítěze „v sukni“.

Zopakovaná historie
Symbolem výstavy byla žena, která vjela do historie v sedle před 1000 lety.
Lady Godiva tenkrát vyhrála sázku se svým manželem, když procválala anglickým městem
Coventry za bílého dne zcela nahá. Hrabě Leofric musel sklonit hlavu a snížit daňovou zátěž
svým podaným.
Lady Godivu roku 2012 a další významné jezdkyně světových dějin „zahrály“ členky občanského sdružení Dámy v sedle.
Návštěvníci mohli vidět i opakování Velké pardubické 1937: Zvítězila samozřejmě opět Norma s komtesou Latou, tentokrát v podání klisny 41/280 Oriela Kinská (z chovu Hřebčína Equus Kinsky) a známé dostihové jezdkyně Martiny Růžičkové.
Mezi předem poraženými soupeřkami byla i Gabriela Křístková, manželka prasynovce Brandisové z Jezdeckého klubu Norma v Řitce.

Polské a slovenské zlato
Zahraničním VIP hostem výstavy byla poprvé v historii nikoliv chovatelská instituce, ale plemeno koně.
To, na které jsou Poláci právem hrdí, se v originále jmenuje koń śląski a v překladu znamená „slezský“. V České republice jejich počet ještě nepřekročil 80 kusů.
Koń śląski, původem z Dolního a Horního Slezska, je dnes známý především z nejprestižnějších světových vozatajských soutěží.
Výstava umožnila porovnat reprezentanty tradičního plemene našich sousedů ze tří „zdrojů“. Prvním byl uznávaný hřebčín a hřebčinec Ksiaz (Stado Ogierów Książ sp. z o.o.), dalšími soukromé polské a české chovy.
Stálým zahraničním hostem Pardubic je slovenský Národní hřebčín Topolčianky. O oprávněnosti jeho zařazení do společnosti významných šlechtitelských a chovatelských center Evropy nikdo nepochybuje.
Hřebčín funguje od roku 1921 a momentálně chová lipicána, Shagya – araba, arabského plnokrevníka, hucula a sportovního teplokrevníka.
Na trávě slavné cílové roviny předvedla dvojice jezdkyň hřebčína parádní pas de deux v sedlech lipických hřebců kmene Neapolitano a Siglavy

Maximum Blues Master

Vítězem internetové ankety Nejkrásnější kůň České republiky 2012 se stal reprezentant plemene paint horse Maximum Blues Master.
Dvouletý hřebec v atraktivní barvě black overo dostal ve finále 27,52 % z odevzdaných hlasů a tím je řečeno o jeho výhře to nejpodstatnější.
Produkt chovu Kristy Wilkin z amerického Texasu patří Mgr. Lence Šnáblové z Wanted Ranche ve Veselíčku (okres Děčín).
Maximum Blues Master je asi nejlepší dvouletý paint horse kontinentu současné doby. Konto s jeho vítězstvími roste neuvěřitelným tempem. Do Pardubic přijel přímo z bavorského Kreuthu a přivezl si s sebou šest titulů šampióna Evropy (EuroPaint 2012),
z toho dva „zlaté“.

Hlavní události výstavy

Chovatelskými vrcholy pardubického areálu byly jako vždy dosud národní šampionáty pěti plemen koní.
Pro tříleté klisny je uspořádal Svaz chovatelů chladnokrevných koní N, SN a ČMB (tedy plemen norický, slezský norický a českomoravský belgický kůň) a Svaz chovatelů českomoravského belgického koně.
Šampiónku České republiky v kategorii mladých klisen (tentokrát narozených v letech 2004 až 2009) vyhlásil rovněž Svaz chovatelů haflinga.
A poblíž Taxisova příkopu se jako každý rok dočkali titulu od Svazu chovatelů shetlandských pony šampióna i nejlepší senior a junior plemene, pocházejícího z ostrovů u severního pobřeží Skotska.

Národní šampióni roku 2012
Tříleté klisny chladnokrevných plemen
43/357 Beseda (po 946 Tann – Sedrik), norický kůň. Chovatel i majitel Hřebčín Jeníkov v. o. s. (Miletín)
68/382 Missis (po 2827 Gone), slezský norický kůň. Chovatel Jan Pokorný (Obectov), majitel Jaroslav Hél (Loštice)
5/16 Zora (po 2821 Aram), českomoravský belgický kůň. Chovatel i majitel Josef Potměšil (Praha)
Klisny plemene hafling (ročníky 2004 – 2009)
Emmeli (po Why Not), nar. 2008. Chovatel i majitel Pavel a Martina Studničkovi (Vrchovany u Doks)
Shetland pony
Bluemull Bridgi (po Hurry Up of Eastland), klisna, nar. 2009, standardní typ. Chovatel Marta Perssonová (Švédsko), majitel Renata Marková (Rosice u Brna). Seniorský šampión ČR.
Plamp Penny (po Knock Fortune Maker), klisna, nar. 2012, standardní typ. Chovatel i majitel Ivana Křivá (Stromkovice). Juniorský šampión ČR.

Vítězové prestižních soutěží
Těžký tah (absolutní výkon)
24/402 Ferda, chladnokrevný hřebec (bez původu), nar. 2005. Majitel Václav Presl (Malá Víska): utáhl náklad 1700 kg při živé hmotnosti 936 kg
Těžký tah (přepočet na živou hmotnost)
44/244 Viki (po 2392 Bosbar), klisna, českomoravský belgický kůň, nar. 2005. Chovatel i majitel Blahoslav Jurásek (Ruprechtice): utáhla náklad 1600 kg při živé hmotnosti 686 kg
Ovladatelnost
2793 Nesan (po 2538 Neugos), hřebec, slezský norický kůň, nar. 1999. Chovatel Jindřich Langer (Kašava), majitel Zemský hřebčinec Tlumačov, koně vedl Jaromír Kopáček nejml.
Cena O ruchadlo bratranců Veverkových (klasický pluh)
Zdeněk Horáček (Dolní Jelení): dvojspřeží Ferda (valach, polský chladnokrevník, nar. 2005) – Honza (valach, českomoravský belgický kůň, nar. 1993)
Cena společnosti Profi Press (obracecí pluh)
Ladislav Vydra (Studenec – Rovnáčov): dvojspřeží 47/592 Šimon (po 444 Neugot I – 20, valach, norický kůň, nar. 2005) – 47/790 Aranka (po 1156 Agon, klisna, českomoravský belgický kůň, nar. 2009)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down