12.10.2007 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Koně z Valašska mají evropské zlato

Mistrovství Evropy v kombinované soutěži chladnokrevných koní vyhrál český vozataj Jan Blizňák s dvojicí plemenných hřebců Brys slezský – Nacho Salazar. Reprezentanti Slovenska, Německa a České republiky se o titul utkali na půdě areálu hřebčína Františkův dvůr v Klokočově na Opavsku.

Tři základní disciplíny - formanská jízda, ovladatelnost s kládou a těžký tah – byly rozděleny během dvou dnů (28. a 29. září) do pěti dílčích kol.
Blizňák se stal mistrem Evropy suverénně zásluhou nejnižšího součtu jednotlivých umístění (14), za ním obsadil stříbrnou pozici slovenský zástupce Peter Chobor (koně Eliáš a Fukso, 23 bodů) a třetí skončil další Čech, Miroslav Košťál (Heraklit a Hiszpan, 25 bodů).
V prvním kole formanské jízdy byl nejlepší Vladimír Hajtmar (Rainer a Rigo), druhé zvládl nejlépe Blizňák. Soutěž v ovladatelnosti s kládou měla rovněž dva vítěze: domácího Václava Mišáka (Standa a Majka) a Thomase Müllera ze SRN (Bubi a Batzy).
I v těžkém tahu dominovala dvojice uvedených německých chladnokrevníků, která jako jediná ze všech přepravila na stanovenou vzdálenost náklad vážicí 2900 kg.
Čtyřnozí šampióni, tříletý tmavý ryzák 2952 Brys slezský (po 2367 Brys) a šestiletý skvrnitý bělouš 2868 Nacho Salazar – ZV (po 2677 Nýr) jsou zapsáni v plemenné knize slezského norického koně, působí v chovu a patří do genetických zdrojů ČR.
Bryse odchovala Vítkovská zemědělská s. r. o., Nacho Salazar je produktem chovu Ladislava Karáska z Velké nad Veličkou. Živá hmotnost staršího i mladšího člena mistrovského páru nyní přesahuje 600 kg a obvod hrudi měří v obou případech víc než 200 cm.
Hřebci běžně pracují v zápřeži na stanici Podlesí Valašské Meziříčí a o víkendech startují v soutěžích těžkých koní za místní jezdecký klub. Tandem stabilně diriguje Jan Blizňák, který už dlouho patří do elitní české vozatajské společnosti: loni si přivezl zlatou medaili z vůbec prvního ročníku evropského mistrovství a letos tento velký úspěch zopakoval.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down