27.10.2010 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konec léta s francouzskými plemeny

Velmi vydařená akce proběhla na farmě Pojedy Jiřího Petersíka za krásného slunečného počasí, den před podzimní rovnodenností. Událost svou účastí podpořili významní hosté z Francie, zástupci Ministerstva zemědělství ČR a spolupořadatelského Českého svazu chovatelů masného skotu a tisícovka chovatelů a zájemců o masná plemena. Nejvýznamnějším okamžikem dne byl křest šlechtitelských programů masných plemen aubrac a parthenaise.

Uvítání hostů se mimo Jiřího Petersíka ujal ředitel Českého svazu chovatelů masného skotu (ČSCHMS)  Kamil Malát, Dis. a Ing. Jaroslav Burda, CSc., z firmy Bursia Praha. Ministerstvo zemědělství zastupovali vrchní ředitel sekce živočišných komodit Ing. Miloš Lukášek a ředitel sekce živočišných komodit Ing. Jiří Machek. Z francouzské strany přijeli Philippe Huet (obchodní ředitel Fenvia), Jean Guinay (ředitel družstva Alotis), Jean-Pierre Gajan (ředitel UPRA Gasconne), Alfred Vismara (president Groupe Gasconne), Jean-Luc Kress (ředitel KBS), Gilles Serais (ředitel Quest Genisses a Geniss Bretagne), Francois Nolorques (ředitel SARL Nolorques) a za plemeno vosgienne se dostavil Armand Mathieu.

 Francouzští hosté o plemenech

Phillipe Huet uvedl, že za dvacet let spolupráce s českou stranou bylo na naše území dovezeno asi 800 plemených zvířat francouzských masných plemen. Podle něho je chov Jiřího Petersíka jedním z nejlepších, především z hlediska kvality zvířat. Za dobu šesti let, kdy byla do Pojed dovezena první zvířata, vykonal spoustu práce a vybudoval velmi kvalitní chov.

Plemeno limousine se podle Jean Luc-Kressa, spoluzakladatele Interlimu a současného ředitele KBS Genetics, chová v osmdesáti zemích světa na pěti kontinentech a dobře se adaptovalo i na podmínky v České republice, o čemž svědčí i chov na farmě v Pojedech.

Francois Nolorques, jehož firma (Sarl Nolorques Ltd) se specializuje na chov a prodej plemenných zvířat plemen aubrac a salers, prohlásil, že plemeno aubrac je čtvrtým nejpočetnějším plemenem na území Francie s počtem asi 140 000 kusů a nyní se chová asi ve dvaceti zemích světa. Uvedl také, že je velmi rád, že byl u toho, když se zvířata aubrac ve Francii vybírala pro ČR, pro farmu Jiřího Petersíka.

Ředitel C.A. Groupe Gascon Jean Pierre Gajan spolupracuje již sedmnáct let s českou republikou a s Ing. Jaroslavem Burdou připravoval veškeré importy plemenných zvířat gasconne. Jean-Pierra Gajan vysoce ocenil kvalitu zvířat gasconne na farmě Jiřího Petersíka.

 Jak upravit maso gasconne

Společně se zástupci skupiny gasconne přijel také profesionální řezník, aby předvedl přípravu a také úpravu masa dokrmené jalovice z farmy v Pojedech. Maso zvířat z pastvin má vynikající kvalitu a může být označeno jako Label Rouge. Tato značka byla poprvé udělena v roce 1997 hovězímu masu z oblasti Středních Pyrenejí a Languedoc Roussillon. Jde o maso krav ve věku od čtyř do osmi let nebo volků od tří do šesti let. Takové maso se prodává v tradičních řeznictvích.

 Křest šlechtitelských programů

Asi nejdůležitější částí programu dne francouzských masných plemen bylo slavnostní pokřtění šlechtitelských programů plemen aubrac a parthenaise a předání certifikátů o zápisu chovu těchto plemen do plemenné knihy s evidenčním číslem 1 Jiřímu Petersíkovi.

Tím se počet masných plemen skotu chovaných v ČR rozrostl o další dvě plemena. (Současně nabyly platnost šlechtitelské programy plemen shorthorn a texaský longhorn, ČSCHMS je tedy uznaným chovatelským sdružením pro šestnáct masných plemen skotu.)

 Prohlídka zvířat v Pojedech

Pro zájemce z řad návštěvníků se organizovala prohlídka francouzských plemen chovaných dosud pouze na této farmě, s komentářem Jana Kopeckého, ředitele plemenné knihy ČSCHMS a Iing. Jaroslava Burdy, ale také hostů z Francie.

Do Pojed bylo v první fázi dovezeno devět březích jalovic aubrac. Zvířata se velmi dobře aklimatizovala na podmínky na Nymbursku. Plemenný býk je prvním zaregistrovaným býkem v ČR. Plemeno parthenaise má velký tělesný rámec,vysokou jatečnou výtěžnost a maso je bohaté na intramuskulární tuk. Ve druhé fázi bylo na farmu dovezeno dalších 25 jalovic a plemenný býk. Slabinou plemene Rouge des Prés je komplikované telení. Ing. Burda uvedl, že plemeno má podle francouzských pramenů v původu shorthorna, který bohužel do populace vnesl alelu pro vznik velkých plodů. Starobylé pracovní plemeno bazadaise je dalším dovezeným plemenem. Jeho populaci dnes ve Francii tvoří asi 2800 krav, ale jeho maso je vyhledáváno gurmány, je prorostlé a má charakteristickou chuť.

Pět jaloviček a býček plemene brune z Andorry, které byly dovezeny na farmu Jiřího Petersíka, jsou jedinými zvířaty mimo zemi původu. Podle Ing. Burdy by bez tohoto importu bylo toto plemeno zcela neznámé. Zvířata jsou v Andoře chována v celkovém počtu asi 350 kusů na pěti farmách specializovaných na pěstování tabáku. V letošním roce byla v knížectví založena plemenná kniha (popudem byl právě dovoz zvířat do ČR) a dá se doufat, že bude zavedena také inseminace a sníží se tak nebezpečí inbreedingu.

Plemeno vosgienne je kombinované, ale část populace se v horských oblastech chová jako masný skot. Průměrná mléčná užitkovost krav je asi 4400 kg mléka a má vysoký obsah mléčných složek a tam, kde se chovají jako kombinované plemeno se z něho vyrábí ve Francii oblíbený sýr Munster.

 

Klíčové informace:

·   Den francouzských masných plemen se konal v Pojedech 23. září a byly na něm slavnostně pokřtěny šlechtitelské programy pro plemena aubrac a parthenaise.

·   Návštěvníci viděli další francouzských plemena, které u nás chová dosud pouze Jiří Petersík, a to bazadaise, rouge des Prés, brune z Andorry a vosgienne.

·   Na farmě bylo také ustájeno 220 zvířat plemen limousine a gasconne, připravených pro přímý prodej.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down