30.10.2022 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konference o krmivech a seminář rostlinné výroby - dvoudenní akce se vydařila

Již v pořadí 27. Konferenci a o krmivech a výživě hospodářských uspořádal tentokrát v pražském hotelu Courtyard by Marriott Spolek pro komodity a krmiva. Dne 18. října přivítal předseda představenstva spolku Ing. Zdeněk Kubiska spolu s ředitelkou Bc. Carlou Cizovou, MBA, významné hosty z řad krmivářů. Druhý den následoval rovněž pravidelně pořádaný seminář rostlinné výroby, letos konaný pod záštitou ministra zemědělství Ing. Zdeňka Nekuly.   

Prvním dnem provázel Ing. Marek Kumprecht, člen Rady FEFAC. V úvodu zdůraznil české předsednictví Radě EU a s tím související mezinárodní účast na konferenci a plnou harmonizaci české krmivářské legislativy.  

První blok přednášek věnovaný současnému stavu českého zemědělství a dopadům válečného konfliktu na tento segment otevřel Ing. Petr Jílek, náměstek Sekce ekologického zemědělství, komodit, výzkumu a vzdělávání MZe. Představil hlavní priority českého předsednictví – potravinové zabezpečení, snižování pesticidů, cen vstupů atp. CZ PRES ve spolupráci s Evropskou komisí se aktivně věnuje tzv. koridorům solidarity, které umožňují alternativní vývoz komodit z Ukrajiny. Některé členské státy však upozornily na negativní ovlivnění lokálního trhu. Důležité pro české podniky je také zařazení výrobců krmiv do skupiny D podle vyhlášky č. 344/2012 o stavu nouze v plynárenství.

Green deal není mrtvý?

Dále vystoupil doc. RNDr. Ladislav Miko, Ph.D., který prezentoval priority českého předsednictví za resort Ministerstva životního prostředí. Zdůraznil že „Green Deal is not dead“.

Prezident FEFAC Asbjørn Børsting se v Praze vyjádřil k problematice světového odlesňování a nezávislosti dodavatelských řetězců v této souvislosti, k prioritám FEFACu k Zelené dohodě, ale také k tomu, jak zabránit nedostatku sóji a dalších proteinových krmiv a produktů.

Børsting v závěru svého vystoupení zdůraznil několik zásadních myšlenek:

  • „Regulací dodavatelských řetězců kvůli deforestaci planety by mělo by být dosaženo bez významného dopadu na dodavatelský řetězec a spotřebitelské ceny.
  • Protokol FEFAC Soy Sourcing Guidelines (SSG2021) – sója bez konverze – pomůže urychlit přechod na dodavatelské řetězce bez odlesňování a měl by být uznán členskými státy.
  • V souvislosti s energetickou krizí musí EU vypracovat komplexní bilanci biomasy, aby se předešlo nezamýšleným důsledkům rostoucí energetické autonomie na potravinovou a krmivovou autonomii.
  • Důležitý je Proteinový plán EU. EU musí podporovat inovace (NGT) s cílem zvýšit produkci bílkovin a olejnatých semen v EU.
  • Oběhová krmiva jsou hlavním příspěvkem krmivářského průmyslu k udržitelným potravinovým systémům (2023).“

Více z konference najdete v Krmivářství 6/2022, které právě vychází.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down