Zajímavé a méně známé informace o vývoji a perspektivě výroby mléka v arabských zemích, v Číně, v SNS státech a na Ukrajině byly prezentovány na konferenci „Budoucí mezinárodní exportéři mléka“. Několik informací z toho jednání uvádí následující část příspěvku.
V úvodním referátu Výhled situace s mlékem ve světě do roku 2030 dr. T. Hemme z IFCN Dairy Research mimo jiné uvedl, že do tohoto termínu se ve srovnání s rokem 2017 zvýší:
- produkce mléka o 304 mil. tun, resp. o trojnásobek aktuální výroby mléka v USA;
- produkce mléka na jednu farmu o 54 %;
- dojivost na krávu a rok o 23 % a spotřeba mléka na obyvatele o 16 %;
- počet obyvatel o 16 % (na 8,7 mld.) a spotřebitelů mléka a mléčných výrobků o 1,2
Arabské státy a mléko
Ukazatele aktuální a předpokládané situace sektoru mléka v arabských státech prezentoval G. A. Sayegh, generální manažer MEAP. Uvedl mimo jiné, že počet obyvatel se do roku 2050 zvýší ze stávajících 7 na 10 miliard, že arabský svět je mladý (nejmladší region světa s věkem 52,7 % obyvatel mezi 14 až 25 roky), dezintegrovaný a konfliktní a že žádný z deseti arabských států není soběstačný v produkci mléka. Soběstačnost dosahuje 9 a 10 % v Libyi a Súdánu až 80 a 73 % v Sýrii a Tunisku. Spotřeba, výroba a dovozy mléka všech deseti arabských států odpovídají 25 149, 9 320 a 15 829 tis. tunám a soběstačnost 37 %. Jedinou zbraní, kterou lze bojovat proti hladu, je zemědělství. Pro rozvoj agrární produkce potřebují tyto státy mimo jiné konkurenceschopné ceny (dobrý management), státní finanční podporu (dobrou politiku) a certifikovanou jakost výrobků (ISO, dohledatelnost).*
Příspěvek byl zpracován v rámci řešení projektu MZE-RO0718
Ing. Jindřich Kvapilík, Dr.Sc,
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i.
Celý článek v NCH 2/2019