23.10.2001 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konopí ve výživě jalovic

O pěstování konopí je stále větší zájem. Vlákna z této rostliny se používají pro nejrůznější účely včetně výroby textilií. V Americe je některými pěstiteli považováno za plodinu, která by mohla nahradit tabák. Při zpracovávání konopí na vlákno se získává značné množství semen, které mají 30 až 35 % oleje obsahujícího velký podíl polynenasycených mastných kyselin. Tento olej se hodí pro průmyslové využití.

Na universitě v Saskatchewanu studovali výzkumníci krmnou hodnotu mletých pokrutin, které zůstávají po vylisování semen. Pomocí běžných analytických metod byl v těchto pokusech stanoven obsah veškerých dusíkatých látek, tuku, vlákniny a popelovin. K měření stravitelnosti bílkovin byly použity dvě zaprahlé dojnice s voperovanými píštěly. Obsah bílkovin nestravitelných ve střevech byl zjišťován ve třech etapách pokusu provedeného v podmínkách in vitro. Výsledky těchto rozborů jsou v tabulce číslo 1.

Obsah bílkovin ve šrotovaných konopných pokrutinách je o něco málo nižší než v řepkových a rozpustná je také menší část přítomných bílkovin, což znamená, že z bachoru jich odchází dále do střev větší množství. Také obsah bílkovin, nerozložitelných v bachoru je v konopných pokrutinách přibližně stejný jako v tepelně zpracovaných řepkových pokrutinách. Pomocí nylonových pytlíků naplněných oběma typy bílkovin a vpravených do bachoru dojnic s píštělemi bylo zjištěno, že u konopí je podíl nerozložitelných bílkovin o 65 % vyšší, než u řepky, což znamená, že tato frakce prochází do střev a tam je k dispozici pro trávení.
Co se týče efektivní stravitelnosti sušiny, je tato hodnota u konopných pokrutin nižší než u řepky, je však třeba zdůraznit, že v porovnání s ostatními ingrediencemi je tato hodnota vysoká, což svědčí o zvýšeném obsahu vlákniny. Tuto skutečnost potvrdil i vysoký obsah neutrální detergentní vlákniny a kyselé detergentní vlákniny v konopných pokrutinách. Obohacení konopných pokrutin xylanázou – enzymem, který se vyznačuje stálostí v bachoru – lze dosáhnout zvýšení stravitelnosti neutrálně detergentní vlákniny.
V krmném pokusu s ovcemi byly v izonitrogení krmné dávce nahrazovány řepkové pokrutiny nahrazovány 0 až 100 % konopných pokrutin. Se zvyšující se koncentrací konopí stoupal příjem krmiva a to z 1809 g při 100 % řepky a 0 % konopí až na 1949 g při opačném poměru. Nezdálo se ale, že by tento nárůst byl způsoben podstatnými rozdíly ve stravitelnosti sušiny (64 až 65,7 %) nebo stravitelnosti veškerých dusíkatých látek (68,8 až 70,8 %).
V závěrečné zprávě tohoto pokusu bylo proto uvedeno, že konopné pokrutiny jsou vhodným přírodním zdrojem v bachoru nestravitelného proteinu a lze je považovat za rovnocennou náhradu tepelně ošetřených řepkových pokrutin.

A. F. Mustafa,
John McKinnon,
David. A. Christensen
University of Saskatchewan, Kanada

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down