V následujících řádcích se s vámi podělím o způsob léčby zlomenin, který se nám opakovaně osvědčil a který může úspěšně aplikovat každý zodpovědný farmář sám, zpravidla bez nutnosti zásahu veterinárního lékaře.
V dnešní době je poměrně obvyklé v chovech masného skotu praktikovat tzv. turnusové telení, často přes zimu, neboť je menší množství sezónních zemědělských prací a statkář má tak více času na své stádo.
Tento moderní systém chovu a telení dobytka bez tržní produkce mléka je z hlediska welfare skotu a celkové pohody ve stáji stále více oblíben. Jako každý jiný systém, tak i tento má některá negativa. Jedním z těch majoritních je právě prudký nárůst počtu nejmladší, a tudíž nejrizikovější kategorie zvířat ve stáji. Zvyšuje se infekční tlak, může narůstat nemocnost a je proto zapotřebí dělat protiopatření, jejichž škála je v moderní zootechnické praxi velmi rozsáhlá.
Čemu bohužel nelze stoprocentně zabránit, jsou úrazy telat. Zvláště při technologii ustájení zvířat na hluboké podestýlce jsou malá, často jen několik dní stará telata značně rizikovou skupinou. Jednou z možností prevence úrazů je rozdělení stáje mobilními zábranami a vytvoření boxů pro nejmladší telata s jejich matkami. Ovšem ani skutečnost, že novorozená až několik týdnů stará telata se nepohybují mezi zvířaty o týdny staršími, nedokáže zaručit nulovou úrazovost. Právě v čerstvě nastlané, hluboké podestýlce občas dochází k přišlápnutí končetiny ležícího telete jiným kusem skotu. Mnohdy se takový incident projeví pouze jako kontuze dané končetiny, občas ale bohužel dojde až k fraktuře, která si žádá neodkladné a precizní řešení.