03.11.2020 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Koronaviry a skot

Onemocnění Covid19 přispělo k publikacím řady článků, které se zabývají i koronaviry u hospodářských zvířat. Veterináři již dávno vědí, že Infekce bovinního koronaviru (BCoV) u telat celosvětově způsobuje velké ztráty. Jaké jsou příznaky tohoto respiračního onemocnění, jaká je léčba a kontrolní opatření?

Bovinní koronavirus (BCoV) je hlavním virovým patogenem spojeným s poruchami dýchacích cest a problémy se střevními chorobami u novorozených telat. Je to jeden z faktorů, který přispívá ke klinické diagnóze zvané respirační syndrom skotu (angl. Bovine respiratory disease, BRD). Lidově se respiračnímu syndromu říkalo infekční rýma telat.

Virus je vylučován jak respiračními, tak enterickými sekrecemi ve vysokých množstvích (až miliarda virových částic na ml) po dobu až 14 dnů. Tak je BCoV infekce přenášena fekálně respirační cestou z matky na potomky nebo mezi telaty.
Tele je určité období svého vývoje náchylné k nemocem. Telata se totiž rodí s nedostatečně vyvinutým imunitním systémem. To znamená, že imunitní systém novorozených telat reaguje pomaleji na patogeny , ať už jde o bakterie způsobující onemocnění, viry nebo další mikroorganismy.  Pokud imunitní systém reaguje, odpověď je mnohdy slabá. Určité zvýšené riziko je u potomků prvotelek neboť ty produkují méně kolostra, které má zároveň i nižší koncentraci imunoglobulinu, než krávy na druhé nebo následné laktaci. Telata narozená prvotelkám jsou proto mnohem náchylnější k infekci BCoV.

Dalším negativním faktorem je chladový stres, který  má negativní vliv na absorpční funkci střeva, a tedy na koncentraci Ig v séru hypotermických telat.

V intenzivních systémech mléčných farem existuje poměrně úzká interakce mezi telaty, která jsou většinou krmena mléčnými náhražkami. Naproti tomu je viditelný rozdíl u farem s chovem masného skotu, kde jsou telata odchovávána pod matkami, dokud nedosáhnou určitého věku.

Infekce koronaviry jsou časté
Incidence BCoV se pohybuje mezi 15 a 70 % v přirozených ohniscích po celém světě. Bovinní koronavirus (BCoV) je důležitou příčinou respiračních onemocnění telat. Virus se replikuje primárně v nosním a tracheálním epitelu a příležitostně také v plicích. Mezi příznaky patří horečka, serózní výtok z nozder, kýchání, kašel a enzootická pneumonie. Infekce koronaviry mohou být doprovázeny a komplikovány parazity (např. Cryptosporidia, Eimeria) nebo bakteriálními infekcemi (např. E. coli, Salmonella). Důležitá je přísná hygiena a účinný pasivní přenos imunity správným dávkováním mleziva. Používá se vakcinace a doporučuje se, aby se mléko obsahující vysoké množství protilátek specifických pro koronavirus krmilo telatům po dobu prvních 14 dnů života. Pokud jde o mezidruhový přenos virů, není dosud známo, zda může bovinní koronavirus, kvůli hostitelské specifičnosti, způsobit onemocnění lidí.
Celý článek najdete  v NCH 10/2020.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down