08.06.2020 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Korunovace evropské šampiónky se stihla

Začátkem roku se udály dvě nejprestižnější evropské akce skotu plemene brown-swiss a vlivem okolností také asi na dlouhou dobu jediné. Byli jsme u toho a pokusíme se vám přiblížit atmosféru těchto chovatelských svátků.

Swiss Expo 2020 ve švýcarské Ženevě

Tradiční švýcarský zemědělský veletrh Swiss Expo po 23 ročnících organizovaných v La Chaux-de-Fonds a poté v kongresovém centru Beaulieu Lausanne převzalo v roce 2020 organizační otěže Palexpo v Ženevě. Letošní termín konání byl určen na 15. až 18. ledna 2020.

Veletrh Swiss Expo 2020 byl pro nás fantastickým zážitkem. Soutěžilo osm plemen skotu a přihlášených bylo bezmála 1400 zvířat ze Švýcarska, Itálie, Španělska, Německa, Francie, Lucemburska a Rakouska.

Šampionátu plemene brown-swiss se zúčastnily krásky ve čtyřech skupinách jalovic a pěti skupinách krav. Soutěžících krav byl menší počet z důvodu Evropského šampionátu, který se konal o dva týdny poté.
Nicméně se v Ženevě sešly plemenice skvělé kondice a vizáže z Evropy, které se dokázaly elegantně předvést a spolupracovat se svými vodiči. Chvílemi to vypadalo, že se po předvadišti téměř vznáší. Efektivitě show přispěla svěží až strhující hudba a nádherné světelné efekty. Rozhodčí Stefan Hodel (CH) po celou dobu hodnocení preferoval zvířata silného typu, s velmi dobrýma nohama a podmínkou vysokého hodnocení bylo vysoké upnutí vemene.

V kategorii jalovic se šampiónkou stala Phil Kayla a rezervní šampiónkou plemene Kälingen Calvin Chanel-ET ze Švýcarska.

V nejzajímavější části šampionátu atmosféra zvážněla a předvedly se krávy ročníků 2005 až 2017. Pokračovalo se zvolením šampionky plemene. Vyhlášení prvních míst bylo ve velkém stylu, judge Stefan Hodel všechny do poslední chvíle napínal, obcházel favoritky, diváci stupňovali aplaus a šampiónkou se stala Plattenbach BS Glenny Gina, která současně vyhrála i soutěž o nejlepší vemeno.

Evropský šampionát ve Veroně 2020

Výstaviště v italské Veroně pořádalo ve dnech 29. ledna až 1. února 2020 zemědělskou výstavu Fieragricola 2020, tato akce se podobá českému zemědělskému veletrhu Techagro, ale v něčem se liší. Kupříkladu tím, že jedna celá hala je výhradně určena expozici a soutěžním přehlídkám zvířat.
Součástí programu byl Evropský šampionát plemene brown-swiss. Sešli se tam nadšení a velmi motivovaní chovatelé tohoto plemene z Itálie, Švýcarska, Rakouska a Francie a sobota 1. ledna patřila brownswisským kravám všech kategorií. Sudí Daniele Galbardi z Itálie měl plné ruce práce celý den. V hledišti a kolem hrazení předvadiště nezbylo volné místo, což dokládá velkou popularitu tohoto plemene.

Organizátoři připravili efektní show, která podtrhla vysokou kvalitu předváděných zvířat. Ve finále jsme byli svědky švýcarského hattricku. Do potemnělého kruhu předvadiště vkráčelo se svými vodiči šest nejlepších krav, vítězek svých kategorií. Kužely světel zvýrazňovaly jedinečnost každé z nich. Rozhodčí měl jasno, vítězný vavřín si odnesla a královnou celé akce se stala H.U. Huser's Blooming Palma (Blooming x Jolden) švýcarského chovatele Hansueli Husera. Švýcarsko obsadilo i stříbrnou a bronzovou příčku, kdy si titul rezervní šampiónky odnesla Soraya (Jongleur X Big Boy) a čestné uznání (třetí místo) Florin's Norwin Gentel (Norwin x Glenn).

V soutěži evropských týmů získalo zlato Švýcarsko, druhé místo Rakousko, třetí byla Itálie. Bramborová medaile patřila Francii, která ale také přivezla do Verony zvířata vysoké kvality.

Z obou akcí návštěvníci odcházeli plni emotivních dojmů. Kromě skvělé organizace a dokonale připravených plemenic mohli vnímat soulad mezi člověkem a zvířetem a jejich vzájemnou důvěru.

Pevně věříme, že celosvětově nelehké období všichni přečkáme a ve zdraví se znovu potkáme na podobných chovatelských událostech.

Ing. Ingrid Štěpánová,

Nela Sršňová

Svaz chovatelů málopočetných dojných plemen skotu 

(více v Našem chovu 6/2020)

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down