01.10.2017 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kralovice 2017

Nepřízeň počasí neodradila návštěvníky ani pořadatele. Konec června patřil Na Hadačce opět tradiční zemědělské výstavě. Zatímco loňský ročník se konal v nejteplejší den celého roku, ten letošní s datem byl zase bezesporu jedním z nejdeštivějších. Vždyť pršelo celou noc před akcí a velmi intenzivně i po celý den výstavy. Ano, je to druhý ročník, kdy nás Svatý Petr takto zkouší, a zároveň druhý ročník, kdy se hlavním pořadatelem chovatelského dne stal Inplem, s. r. o.

Hlavní podíl na úspěšném průběhu celé akce má celý výstavní výbor pod vedením managementu Kralovické zemědělské a. s., která dokázala připravit areál, dále pak společnosti Chovservis, a. s., která připravila přehlídku prasat, Chovatelskému družstvu Impuls, které připravilo soutěžní přehlídku českého strakatého plemene, Irena Eretová, která připravila přehlídku koní, a společnost Inplem, s. r. o., která připravila soutěž holštýnek a celý chovatelský den koordinovala.

Pro letošní ročník jsme připravili jako hlavní novinku obří výstavní stan. Uvnitř bylo umístěno prostorné předvadiště s tribunami a občerstvení pro diváky. Při tomto špatném počasí se stan přirozeně stal zázemím pro všechny účastníky i návštěvníky výstavy. V podstatě lze říci, že stan celý Chovatelský den Na Hadačce zachránil.

Přehlídka českého strakatého skotu

Další novinkou, ze které by se měla stát tradice, bylo předvedení plemenného býka, který zahájil část věnovanou českému strakatému skotu. Zahájení to bylo více než důstojné, Krok RAD-447, shodou okolností původem z Příkosické zemědělské a. s., byl typickým představitelem kombinovaného plemene a upoutal pozornost doslova každého návštěvníka. Snad nejvíce ty školou povinné, z jejichž řad snad vyrostou příští zootechnici, agronomové či předsedové vystavujících podniků.

Následovala přehlídka devatenácti krav z osmi podniků, které doplnila kolekce telat z D-K zemědělské a. s. po otci ZEL-117 Zepfhahn.

Hodnocení se po roce znovu ujal Ing. Jiří Andrýsek ze Svazu chovatelů českého strakatého skotu. Po loňském roce, kdy tuto výstavu obohatila nejznámější česká straka Berta z Proagra Radešínská Svratka a o jejímž vítězství nikdo již předem nepochyboval, měl Jiří Andrýsek výrazně těžší práci. Největšího úspěchu se dočkali chovatelé z Příkosic, kteří vyhráli kolo prvotelek i starších krav a následně i vítězku a rezervní vítězku celého dne. Druhé místo v kategorii prvotelek a nejlepší vemeno při své premiérové účasti obsadilo ZD Lnáře. Stupně vítězů tentokrát neunikly ani ZD Dobříč, jejichž prvotelka po MOR-184 Hurikan vynikala špičkovým rámcem a kvalitním vemenem. Ocenění za druhé a třetí místo v kategorii starších krav zdobí kancelář v ZD Merklín u Přeštic. V Merklíně mají po roce znovu nejlepšího vodiče strakatých krav Josefa Křeše. Možná je potřeba zamyslet se nad změnou ocenění v této kategorii, ačkoliv Karla Gotta také jistě nemrzí, že má doma více než 40 zlatých, potažmo českých slavíků.

Výborné krávy dovezli i ostatní chovatelé z A-G Produkt, a. s., VHD Hradiště, VOD Hvožďany a ZKS Agro Zahořany, s. r. o. Všem do jednoho patří velký dík a respekt za to, že nad rámec běžných povinností a starostí dokáží prezentovat výsledky své práce. Pevně věřím, že příští rok přibude jak vystavených krav, tak vystavovatelů.

Holštýnský šampionát

Soutěž holštýnek má rok od roku vyšší úroveň a to jak po stránce kvality zvířat, tak po stránce jejich přípravy a předvedení. Úvod obstarala ukázka jaloviček dětmi a studenty G a SZŠ v Plasích. Všech šest jaloviček bylo pěkně vyvoděno a vzorně předvedeno. Dobře se s předvedením své jalovičky Sáry poprala i nejmladší šestiletá Alžbětka Kratochvílová.

Dále již předvadiště patřilo vlastní soutěži. Roli hodnotitele se ujal Rostislav Škrabal, profesionál evropského formátu. V základních kolech se prezentovaly dvě skupiny prvotelek a dvě skupiny starších krav. Celková účast byla poznamenána kolizí termínu s akcí EDF, při které přesně v den výstavy probíhaly exkurze zahraničních návštěvníků na farmách, které jinak byly tradičními vystavovateli chovatelského dne v Kralovicích. I tak se ale nakonec podařilo prezentovat celkem 25 krásných zvířat z celkem devíti stájí.

Posouzení pořadí bylo nesnadné, rozhodovaly i jen malé detaily. Někdo ale první být musí. Jednoznačně nejúspěšnější byl tentokrát podnik Alimex Nezvěstice, a. s., kterému se podařilo získat většinu hlavních cen. Na „paty“ mu šlapaly zejména krávy ze ZOS Šestajovice a krávy z domácí Kralovické a. s.

Tak trochu poeticky bychom řekli, že „z vláhy, kterou na nás seslalo oblačné nebe, vykvetl krásný kosatec (lat. iris)“. Ano, celkovou šampiónkou se stala prvotelka IRIS (KID x MANIFOLD) ze stáje Žákavá Alimexu Nezvěstice, a. s. Nebývá zvykem, aby se celkovou šampionkou stala prvotelka, ale IRIS zaujala svou harmoničností, elegancí a nemalým bonusem bylo i perfektní předvedení Václavem Vraným, který si také po zásluze odvezl skleněný památeční pohár pro nejlepšího vodiče.

Na závěr dovolte, abychom poděkovali všem chovatelům a organizátorům za práci na tak významné akci, jakou je kralovická výstava. Přáli bychom si, abychom společně připravili výstavu Kralovice 2018 zase o něco zajímavější, pestřejší a profesionálnější. Těch 1500 návštěvníků, kteří vzdor letošnímu počasí „pod psa“ výstavu navštívili, nám dává tušit, že jsme na dobré cestě. Myslíme, že ve zkouškách jsme obstáli a v dalších letech nás nemůže snad už nic překvapit.

Ing. Petr Zajíček

Ing. Vít Švehla

Inplem, s. r. o. 

Více najdete v tištěném Našem chovu 10/2017

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down